Ergenekon'da büyük gün bugün!

Ergenekon'da büyük gün bugün!.18513
  • Giriş : 11.06.2009 / 08:45:00

Terör örgütü olduğu iddia edilen 'Ergenekon' davasında bugün 100. duruşma yapılacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Ümraniye'de Çakmak Mahallesi'ndeki bir gecekonduda 27 el bombası ile TNT kalıplarının bulunmasıyla başlayan operasyonların ardından açılan davanın ilk duruşması Silivri Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesi'ndeki özel salonda 20 Ekim 2008'de büyük bir izdihamla başladı.

Yerli ve yabancı medyanın da akın ettiği duruşmada salona gelenlerin sayısı sonraki günlerde yavaş yavaş azaldı. Dava kapsamında emekli orgeneraller Şener Eruygur ile Hurşit Tolon, emekli Tuğgeneral Veli Küçük, İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, eski İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kemal Alemdaroğlu ve Cumhuriyet Gazetesi yazarı İlhan Selçuk'un da aralarında bulunduğu 86 sanık yargılanıyor. İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesinin asıl heyeti, sadece bu davaya bakmakla görevlendirildi. Ağır ceza mahkemelerinde bir dava için yılda 4 duruşma yapıldığı göz önünde bulundurulduğunda 'Ergenekon' davası için '25 yıllık yargılama gerçekleştirildi' denilebilir.

Ergenekon davası kapsamında 46'sı tutuklu toplam 86 sanık hakkında açıldı. 3. duruşmada başlanan iddianamenin okunması, cumhuriyet savcıları Mehmet Ali Pekgüzel ve Nihat Taşkın tarafından 9 duruşmada 40 saatte tamamlandı. Sanıkların savunmalarının alınmasına 12. duruşmanın yapıldığı 11 Kasım 2008'de başlandı. İddianamedeki sıraya göre ilk savunmayı tutuklu sanık Oktay Yıldırım yaptı. Ardından tutuksuz sanık Ali Yiğit'in savunması alındı. Muzaffer Tekin 13. duruşmada savunma yaptı. Emekli Tuğgeneral Veli Küçük savunmasını 26. duruşmanın yapıldığı 15 Aralık 2008'de yaptı. Doğu Perinçek de 40. duruşmanın yapıldığı 22 Ocak 2009'da başladığı savunmasını, toplam 18,5 saat olmak üzere 4 duruşmada tamamladı. Avukat Kemal Kerinçsiz 67. duruşmanın yapıldığı 31 Mart 2009'da başladığı savunmasını 12 duruşmada yaklaşık 60 saatte bitirdi. Alemdaroğlu'nun avukatı Metin Çetinbaş'ın yazılı olarak hazırladığı savunmasını tamamlamasının ardından, davanın tutuksuz sanıkları İlhan Selçuk, Ferit İlsever ve avukat Fuat Turgut ile haklarında yakalama kararı bulunan 2 sanığın ifadelerinin alınmasına geçilecek.

MAHKEME, 15 SANIĞI TAHLİYE ETTİ

Davada ilk tahliye kararı, 15. celsenin yapıldığı 18 Kasım 2008'de verildi. Mahkeme, Mahmut Öztürk'ün serbest bırakılmasını kararlaştırdı. Tutuklu sanıklardan Gazi Güder 25. celsede, Muammer Karabulut, Vedat Yenerer ve Orhan Tunç 41. celsede, Sami Hoştan, Serhan Bolluk ve Abdulmuttalip Tonçer 53. celsede, Vatan Bölükbaşoğlu ve Hüseyin Gazi Oğuz 65. celsede, Bekir Öztürk, Abdullah Arapoğulları, Rasim Görüm, Oğuz Alparslan Abdülkadir ve Halil Behiç Gürcihan ise 83. celsede tahliye edildi.
Hastalık gerekçesiyle tahliye

'Ergenekon' soruşturması kapsamında tutuklanan işadamı Kuddusi Okkır, 3 Temmuz 2008'de Tekirdağ F Tipi Cezaevi'nden Edirne Tıp Fakültesi Hastanesi'ne kaldırıldı. Kanser hastalığına yakalandığı belirtilen Okkır, 6 Temmuzda hayatını kaybetti. Sağlık sorunları sebebiyle tutuklu sanıklardan Ayşe Asuman Özdemir 17 Temmuz 2008, Ferit İlsever de 29 Ağustos 2008'de tahliye edildi. Kocaeli F Tipi Yüksek Güvenlikli Cezaevi'nde geçirdiği beyin kanaması sebebiyle tedavi altına alınan emekli Orgeneral Şener Eruygur da 21 Eylül 2008'de salıverildi. Emekli Orgeneral Hurşit Tolon ise rahatsızlığı gerekçesiyle tutuklu bulunduğu Silivri Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesi'nden GATA Haydarpaşa Hastanesi'ne sevk edilerek tedavi altına alındı. 6 Şubat 2009'da ise tahliyesine karar verildi. Prof. Dr. Erol Manisalı 17 Nisan 2009'da tutuklandıktan sonra cezaevinde rahatsızlandı. Meme kanseri olduğu açıklanan Manisalı, kaldırıldığı Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde ameliyat oldu. Avukatının talebi üzerine Manisalı'nın, sağlık durumu sebebiyle tahliyesi kararlaştırıldı.

Danıştay saldırısı dava ile birleşti

Dava dosyasının delil klasörleri arasında bulunan ve mahkemenin isteği üzerine MİT tarafından 'çok gizli' ibareli olarak gönderilen 'Ergenekon şeması' ve bilgi notları ile kitapçıklar üzerinde inceleme yapan mahkeme heyeti, çizelgedeki kimi kişilerin sosyo-ekonomik ve siyasi konumlarını göz önünde bulundurarak belgelerin orijinal haliyle açıklanmamasına hükmetti. 12 Haziran 2007'de Ümraniye'de bir gecekonduda Ali Yiğit'in babası Şevki Yiğit'in yaptığı ihbar üzerine ele geçirilen 27 el bombasının Ümraniye Asayiş Büro Amirliği'nde çekilen görüntüleri de İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nden mahkemeye gönderildi. İstanbul Emniyeti Olay Yeri İnceleme ve Kimlik Tespiti Şube Müdürlüğü tarafından görüntüleri çekilen el bombaları ve bunların konulduğu ahşap sandık, kamuoyunca ilk kez görüldü. Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi, Yargıtay'ın bozma kararı doğrultusunda Danıştaya saldırı davasının 'Ergenekon' davasıyla birleştirilmesine karar vererek, dosyayı İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesine gönderdi. Kararın ardından Danıştay saldırganı Alparslan Arslan ile birlikte diğer sanıklar yargılanmak üzere İstanbul'a gönderilecek. "İki davanın birleştirilmesi "Ergenekon'un 'terör örgütü' olduğu iddiasını güçlendirdi" yorumu yapılıyor.

Duruşmalar için özel salon hazırlandı

Ergenekon soruşturması çerçevesinde devam eden operasyonlar sebebiyle sanıkların sayısı artacağı için Silivri Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesi'nin girişine spor salonu yapıldı. Spor salonunun içi duruşma salonu şeklinde düzenlendi. 20 Temmuz 2009 tarihinde başlayacak 'Ergenekon' soruşturmasının 2. iddianamesi kapsamındaki yargılama burada yapılacak. Mahkeme heyeti, bazı yazılı ve görsel basında yapılan 'ETÖ' kısaltmasına sanıkların ve avukatların tepkisi üzerine 'iddia olunan Ergenekon örgütü' şeklinde yazılmasını kararlaştırdı. Mahkeme heyeti, 'ETÖ' şeklinde yayın yapan kurumlar hakkında da savcılığın yasal işlem yapmasını istedi. Duruşmalar pazartesi ve perşembe günleri saat 09.30'da başlayıp 17.30'da son buluyor. Salı ve cuma günleri ise 09.30'da başlayan duruşmalar gece saat 23.00'e kadar sürebiliyor. Dava düzenli olarak TRT, Anadolu Ajansı, Hürriyet, Milliyet, Zaman, Cihan Haber Ajansı, Doğan Haber Ajansı, Taraf ve Yeniçağ medya kuruluşlarının muhabirlerince takip ediliyor.

ZAMAN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*