Ergenekon'da gözaltı sayısı 26'ya yükseldi

Ergenekon'da gözaltı sayısı 26'ya yükseldi.8442
  • Giriş : 23.07.2008 / 14:47:00

Bu sabah erken saatlerde başlayan operasyon dalgası sürüyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Şu ana dek 20'ye yakın kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanların İşçi Partili isimler ile İslamcı Milli Çözüm dergisi çizgisi takipçileri olması kafa karıştırdı.

Türkiye genelinde 26 kişinin gözaltına alınmasıyla sonuçlanan son operasyonun Ergenekon soruşturmasını yürüten İstanbul Cumhuriyet Savcılığı'nın talebiyle yapıldığı öğrenildi.

Bilgiler "Ergenekon soruşturmasında ele geçen dökümanlardan alındı

İşçi Partisi Merkez Karar Kurulu Üyesi Prof. Dr. Uçkun Geray ile parti yöneticilerinden Yusuf Buldu ve Nuran Gökdemir"in de aralarında bulunduğu 20 kişinin, Ergenekon Soruşturması kapsamında gözaltına alındığı öğrenildi.

İşçi Partisi"nin internet üzerinden yaptığı açıklamada, Prof. Dr. Uçkun Geray ile Yusuf Buldu ve Nuran Gökdemir"in, Ergenekon Soruşturması kapsamında evleri arandıktan sonra polis tarafından gözaltına alındığı ifade edildi.

Geray ve Gökdemir"in İstanbul"da, Buldu"nun ise Silifke"de gözaltına alındığı kaydedilen yazılı açıklamada, şu konulara yer verildi:

"Arama ve gözaltı kararlarının 21 Temmuz 2008 günü Adana 8. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından verildiği, kararın "Ergenekon soruşturmasında ele geçirilen dokümanlardan elde edilen bilgiler" çerçevesinde alındığı öğrenildi. Bu kapsamda Milli Çözüm Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Ahmet Akgül ile dergi yazarlarından bir kısmının da gözaltına alındıkları iddia edildi."

Emniyet yetkilileri Ergenekon Operasyonu"nun 7.bölümünde gözaltına alınanların sayısının 20"yi bulduğunun belirtirken, halen aranan isimlerinde olduğunu bildirdiler.

Milli Çözümcülerin hem AKP"ye hem Saadet Partisi"ne muhalif bir tavır içinde olduğu da kaydediliyor.

Emniyet Müdürü Mehmet Yüceli, Buldu'nun Ergenekon Soruşturması kapsamında gözaltına alınıp Konya'ya gönderildiğini söyledi.

MİLLİ ÇÖZÜM DERGİSİNE BASKIN

KONYA Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi ekiplerince bu sabah 5 ilde eş zamanlı olarak düzenlenen operasyonda, çok sayıda gözaltı var. Milli Çözüm Dergisi Yayın Müdürü Ahmet Akgül ve bazı yazarlar da gözaltına alındı...

Sabah saatlerinde Konya, İstanbul, Kocaeli, Mersin ve Elazığ'da düzenlenen eş zamanlı operasyonda, Konya'da 12, İstanbul'da 3, Kocaeli'nde 3, Elazığ'da 1, Mersin'de 15 kişi gözaltına alındı. Polisten edinilen bilgiye göre, operasyon kapsamında İstanbul merkezli Milli Çözüm Dergisi'ne de baskın yapıldı. Konya'da derginin yazarı Mevlüt Sungur'un da aralarında bulunduğu 12 kişi gözaltına alındı. Polis yetkilileri opererasyon kapsamında gözaltına alınanların 'Yayınyoluyla devlet büyüklerine hakaret' ile suçlandıklarını belirtti. Polis yetkilileri operasyonun Ergenekon poresyonu kapsamında olup olmadığıyla ilgili net bir açıklama yapmadı.

Konya'da gözaltına alınanlar Numune Hastanesi'nde sağlık kontrolünden geçirilirken, diğer illerde yakalanan şüphelilerin de sorgulanmak üzere Konya Terörle Mücadele Şubesi'ne getirileceği açıklandı.

GÖZALTINDA TEPKİ

MERSİN'in Silifke İlçesi'nde İşçi Partisi (İP) eski Silifke İlçe Başkanı 54 yaşındaki Yusuf Buldu gözaltına alındı. Buldu'nun Ergenekon Soruşturması kapsamında gözaltına alındığı ileri sürüldü.

Konya Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ile Silifke İlçe Emniyet Müdürlüğü ekipleri, Gemi Mühendisleri Odası Silifke temsilcisi ve Ulusal TV Akdeniz temsilcisi de olan Yusuf Buldu'nun Göksu Mahallesi'ndeki evine bu sabah 05.50'de baskın yaptı. Buldu'yu gözaltına alan sivil polisler, evde yaklaşık 4 saat arama yaptı. Aramanın ardından polisler, içinde henüz ne olduğu anlaşılamayan 4 poşet malzemeyle evden çıktı. Bu arada polislerin arasında ekip otomobiline götürülen Buldu, "160 milyarlık yüzük takan Hayrünnisa Gül'ü tutuklasınlar. Ben vatansever Atatürkçü bir insanım. Beni neden gözaltına alıyorlar?" diye bağırıp tepki göstermesi dikkat çekti.

Ergenekon soruşturması kapsamında gözaltına alındığı ileri sürülen Buldu'nun Konya Emniyet Müdürlüğü'ne götürüldüğü belirtildi.

Buldu, evinden götürülürken annesi 75 yaşındaki Berihan Buldu da gözyaşı döktü. Buldu'yu diğer çocukları teselli etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*