Ergenekon'da karanlık aydınlansın

Ergenekon'da karanlık aydınlansın.22080
  • Giriş : 26.01.2009 / 12:40:00

KESK Genel Sekreteri Emirali Şimşek, ''Ergenekon davasında adı geçen örgütün bütün karanlık ilişkilerinin, kime ve nereye kadar uzandığına bakılmaksızın açığa çıkarılması gerektiğini'' vurguladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik


Şimşek, yaptığı yazılı açıklamada, ''Ergenekon'' davasının Türkiye'nin toplumsal muhalefet tarihi açısından kritik önem taşıdığını kaydetti.

''Ergenekon, toplumsal zihniyetimizi 'Türk-İslam Sentezi' etrafından şekillendirmeye çalışan, özgürlük, eşitlik, barış taleplerini bastırma gayreti içinde olan, insan haklarını tanımayan bir devlet anlayışının doğal sonucudur'' görüşünü dile getiren Şimşek, ''Ergenekon'un 6-7 Eylül 1955'ten bu yana örgütlü, sistemli, planlı bir şekilde provokasyonlar, sabotajlar, katliamlar, işkenceler, infazlar gerçekleştirdiğini ve neredeyse 60 yıldır sürmekte olan bir politikanın sorumlusu ve uygulayıcısı olduğunu'' iddia etti.

Şimşek, son yıllarda yaşanan bazı toplumsal olayların, faili meçhul cinayetlerin sorumlusunun ''Ergenekon'' yapılanması olduğunu ileri sürerek, bu davanın seyrinin Türkiye'nin özgürleşme, demokratikleşme tarihi açısından önemli olduğunu kaydetti. Şimşek, şu görüşlere yer verdi:

''Örgütün bütün karanlık ilişkileri, kime ve nereye kadar uzandığına bakılmaksızın açığa çıkarılmalıdır. Varlığı hala inkar edilen ancak 'Ergenekon' içinde merkezi bir rol oynadığı açık seçik ortada olan JİTEM soruşturulmalıdır.

AKP iktidarı 'Ergenekon' davasını, kendi siyasi iktidarını tahkim edecek, devlet katında bir uzlaşma sağlamak için, kendine yer açmak için kullanılacak bir koz olarak değerlendirmeyi, yaklaşan seçimler için bir malzeme olarak kullanmayı hemen bırakmalı, geçmişin karanlığında kalmış olayları, kadroları, ilişkileri açığa çıkarmalıdır.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*