Ergenekon'da kavga çıkartan sözler

Ergenekon'da kavga çıkartan sözler.17795
  • Giriş : 14.11.2008 / 22:58:00
  • Güncelleme : 14.11.2008 / 22:58:55

Oraya gelirsem kafanı kırarım!.. lafının üzerine Mahkeme başkanı salonu boşalttı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Ergenekon davasının devam eden duruşmasında taleplerin dinlediği sırada cezaevi şartlarının kötü olduğunu iddia eden tutuklu sanık Hayrettin Ertekin ile Hüseyin Görüm arasında çıkan tartışmanın büyümesi üzerine Mahkeme Başkanı Köksal Şengün, Görüm'ü duruşma salonundan çıkardı. Tartışmaların sürdüğü sırada bazı sanıkların yakınları ile görüştüğünü gören Şengün, duruşma salonunu boşalttı.

Ergenekon davasının bugün görülen 14. duruşmasında emekli yüzbaşı Muzaffer Tekin'in savunmasının tamamlanmasının ardından, çapraz sorguyu bir sonraki duruşmaya erteleyen mahkemeye heyeti sanıkların ve avukatların taleplerini dinledi. Taleplerin dinlendiği sırada sanıklar arasında gergin anlar yaşandı. Hayrettin Ertekin, cezaevindeki bilgisayarı günde yarım saat kullanma hakkı olduğunu ifade ederek, "Dosyaları inceleme şansım olmuyor" dedi. Ertekin'in, "Değil bilgisayar buradan cezaevine gidince ekmeğimiz
yok, suyumuz yok. Sular akmıyor" diyerek cezaevi koşularından şikayet etmesi üzerine tutuklu sanıklardan Hüseyin Görüm, oturduğu yerden, "Yalan atıyor. Suyumuz akıyor. Yok öyle bir şey. Burada propaganda yapıyor" dedi.

Bunun üzerine Mahkeme Başkanı Köksal Şengün, Görüm'den ayağı kalkmasını istedi. Görüm ayağa kalkınca ise Mahkeme Başkanı Şengün, görevlilere, "Görümü salondan çıkartın" dedi.

Görüm salondan çıkartıldığı sırada Hayrettin Ertekin'in, "Böyle insanlarla yargılanmaktan utanıyorum" deyince başta Görüm'ün akrabası Rasim Görüm olmak üzere bazı sanıklar Ertekin'e tepki gösterdi. Rasim Görüm'ün, "Bizde seninle yargılanmaktan utanıyoruz" dediği görüldü.

Mahkeme Başkanı Şengün, Ertekin'e, "Şimdi Görüm'ü çağırırım, o da sana cevap verir. Taleplerin bittiyse otur yerine" dedi.

Ertekin, taleplerinin ardından yerine oturdu. Ertekin taleplerinden sonra "Cezaevine güllük gülistanlık diyen varsa buyursun yatsın. Ben bu şartlarda yatmak istemiyorum" diyerek yerine oturdu.

Daha sonra taleplerini dile getiren Rasim Görüm, "Cezaevinde suyumuz akıyor. Gayet iyi durumdayız" diye konuştu.

Rasim Görüm ile Ertekin'in oturdukları yerden tartıştıkları görüldü. Ertekin'in bir ara Rasim Görüm'e, "Oraya gelirsem kafanı kırarım" dedi.

Ertekin, Görüm'ün üzerine yürümek isteyince ise jandarma ekipleri araya girdi.

Talepler dinlenirken jandarma ekiplerinin Görüm ve Ertekin'i sakinleştirmeye çalıştıkları görüldü. Talepler sırasında söz alan Kemal Kerinçsiz'in avukatı Necip Yenişan, taleplerini dile getirdikten sonra mahkeme heyetine, "Sizi kıskanıyorum. Bu davanın savcıları yüzyılın savcıları oldu. sizlerde yüzyılın hakimleri olacaksını" demesi üzerine Mahkeme Başkanı Şengün, "Siz de öyle olacaksınız. Sadece biz değil. Bir şey olacaksak hep birlikte olacağız" diye konuştu.

Bazı sanık avukatları tutuksuz sanık Ali Yiğit'in tutuklanmasını talep etti.

Mahkeme heyeti kararını vermek için duruşmaya ara verdiği sırada Hayrettin Ertekin'in Rasim Görüm'ün üzerine yürümeye çalıştığı görüldü. Bazı sanıklar ise Ertekin ve Görüm'ü sakinleştirmeye çalıştı. Bu sırada Muzaffer Tekin ile Veli Küçük'ün de aralarında bulunduğu bazı sanıkların eşleri ve yakınları ile görüştüğünü ve sanıklar arasındaki gerginliğin basın mensupları tarafından izlenilmeye çalışıldığını gören Mahkeme Başkanı Şengün, görevlilere "Salonu boşaltın. Sanıkları salondan çıkarın" talimatını verdi.

Daha sonra tüm sanıklar salondan çıkartıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*