Ergenekon'da koğuş ağası kavgası

Ergenekon'da koğuş ağası kavgası.17967
  • Giriş : 01.12.2008 / 22:48:00

Ergenekon davasının bugün görülen oturumu sonunda tutuklu sanık Ümit Sayın, Ertekin'in, kendisini "Koğuş Ağası" olarak gördüğünü ifade etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Ergenekon davasının bugün görülen oturumu sonunda tutuklu sanık Ümit Sayın'ın, yanlışlıkla mahkemeye ulaşan ve üzerinde "Basın ve kamuoyuna" diye başlayan bir açıklama metninde diğer tutuklu sanık Hayrettin Ertekin'in, kendisini "Koğuş Ağası" olarak gördüğünü ifade ettiği öğrenildi.

Silivri'de gün boyunca Ergenekon davasının tutuklu sanıklarından Aydın Yüksek'in ifade vermesi bekleniyordu. Ancak avukatı hazır olmadığı için sonraki tutuklu sanık Muzaffer Şenocak'ın savunması ve çapraz sorgusu tamamlandı.

Öğleden sonraki oturumda ise avukatı geldiği için Aydın Yüksek'in savunması alındı. Saatin geç olması nedeniyle Yüksek'in savunmasına ara verilerek sanık ve avukatların talepleri alındı.

Talepleri, 1 saatlik arada değerlendiren Mahkeme Heyeti Başkanı Hasan Hüseyin Özese, sanık Ümit Sayın'a mahkemeye sunduğu bir açıklama metninin ne olduğunu sordu.

Üzerinde "Basına ve kamuoyuna" yazan açıklama metninde Sayın'ın, daha önceden mahkemeye sunduğu dilekçeyi, "Kendisini koğuş ağası olarak gören tutuklu sanık Hayrettin Ertekin'in diktesiyle" yazdığını söylediği belirtildi.

Kendisine söz verilen Ümit Sayın, açıklama metninin mahkemeye yanlışlıkla gittiğini; dilekçesini geri almak için de mahkemeye yazılı bir talep sunduğunu söyledi.

Tutuklu sanık Vedat Yenerer, Ümit Sayın'ın yazdığı dilekçeyi kendi isteği ve el yazısıyla kaleme aldığını söyledi.

Duruşmaya mazereti nedeniyle gelmeyen tutuklu sanık Hayrettin Ertekin'in avukatı ise, "Ümit Sayın'ın ifadelerine itibar edilmemesi yolunda daha önceden de mahkemeye talepte bulunmuştuk. Pırlanta gibi müvekkilime koğuş ağası yakıştırması bizi üzmüştür." diye konuştu.

Tutuklu sanık Mehmet Adnan Akfırat'ın taleplerini değerlendiren mahkeme heyeti, Tuncay Güney'in ifadeleri üzerine 2002 yılında İstanbul Emniyet Müdürlüğü Organize Şube ile İstihbarat Şubesine hazırlatılarak Savcı Muzaffer Yalçın'a sunulan projeli çalışmanın istenmesine karar verildi.

Ayrıca, İstihbarat Şubesi'ne yazı yazılarak 2001 yılında Tuncay Güney ile ilgili olarak kayıt yapılan ve 3 kopyası olduğu söylenen video kaset aslının kendilerinde olup olmadığının sorulmasına, kendilerinde ise incelenmek üzere istenmesi karara bağlandı. 28 Ekim 2008 tarihinde Ahmet İhtiyaroğlu tarafından İstanbul Cumhuriyet Savcılığı'na sunulan dilekçenin onayı suretinin istenmesi kararlaştırıldı.

Tutuklu sanık Kemal Kerinçsiz'in talepleri doğrultusunda Aksiyon Dergisi yazarlarından Harun Odabaşı ve Fehmi Koru'nun 2001 yılında yazdıkları Ergenekon ve Lobi belgeleri ile ilgili yazıların dayanağı ve kaynağının, Aksiyon Dergisinden istenmesine karar verildi.

Dosya kapsamı, delil durumu ve sanıkların üzerlerine atılı suçlamalar nedeniyle tahliye taleplerinin bu aşamada reddini karara bağlayan mahkeme heyeti, duruşmayı 02 Kasım 2008 Salı günü saat 09.30'a erteledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*