Ergenekon'da 'özel büro' savunması

Ergenekon'da 'özel büro' savunması.8574
  • Giriş : 03.03.2009 / 18:44:00
  • Güncelleme : 03.03.2009 / 18:59:33

Ersoy, Ergenekon terör örgütü iddialarıyla ortaya çıkan yapılanmanın bilişim dünyasındaki örgütlenmesini yönettiği gündeme gelmişti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Ersoy, Ergenekon terör örgütünün iddialarıyla ortaya çıkan yapılanmanın istihbarat faaliyetlerini yürütmekle suçlanıyor. Ersoy'un sahibi olduğu özelburo.com internet sitesi aracılığı ile propaganda yaparak örgüte eleman kazandırdığı iddia ediliyor. 25 Ocak'ta 2008'de tutuklanan Ersoy, Ergenekon operasyonundan bir yıl önce verdiği röportajda Özel Büro yapılanmasını şöyle anlatmıştı:

İSTİHBARAT TOPLUYORUZ, İLGİLİ KURUMLARA AKTARIYORUZ. GRUBUMUZ İÇERİSİNDE HALEN GÖREVDE OLAN VE EMEKLİ ASKERLER, İSTİHBARAT MENSUPLARI VAR.

İddianamede, Ersoy ve ekibinin dinlemeye takılan telefon konuşmalarına yer veriliyor. O konuşmalardan yasadışı yapılanmanın bir istihbarat servisi gibi çalıştığı görülüyor. Kendisinden görev isteyen bir bayana Ersoy şunu söylüyor:

"BİZİM BURADAKİ ELEMANLAR KARA ÇARŞAFLI, KARA CÜBBELİ, SAKALLI GEZİYORLAR, KARA ÇARŞAFA GİRECEKSİNİZ YİRMİ DÖRT SAAT GELİN BUYURUN."

Ersoy'un telefon kayıtları, yasadışı Ergenekon yapılanmasının istihbarat birimi 'Özel Büro'nun faaliyetlerini gözler önüne seriyor. O konuşmalarda terör örgütü PKK ile ilişkiler de yer alıyor.

"BUGÜN ÜNİVERSİTELERDE PKK YAPILANMASINI BİZ GERÇEKLEŞTİRİYORUZ. ÜNİVERSİTE İÇİNDE MİTİNG ORGANİZE EDEN, PKK'NIN AFİŞİ ALTINDA POZ VEREN ARKADAŞLARIMIZ VAR. PKK MİTİNGLERİNDE POLİSE TAŞ ATAN ELEMANIMIZ VAR. ONDAN SONRA BİZE BİLGİ AKTARIYORLAR."

İşte bu da çok önemli bir başka belge. Belgede Danıştay saldırganı Alparslan Arslan'ın, Erkut Ersoy'un başkanı olduğu Özel Büro'nun yardımcılığını yaptığını gösteriyor.

İddianamede, Erkut Ersoy ile başkanlığını şehit ailelerine hakaret eden Fikri Karadağ'ın yaptığı Kuvayı Milliye Derneği'nin ilişkisine yer veriliyordu. Ersoy bugünkü savunmasında Kuvayı Milliye Derneği'ni desteklediklerini kabul etti.

Ersoy, Karadağ'a saygı duyduğu için ''komutan'' diye hitap ettiğini belirterek, ''Ne Ergenekon, ne de başka bir terör örgütünün propagandasını yaptım'' dedi.

Ersoy, Fikri Karadağ'ın saygıdeğer bir kişi olması ve kutsal bir adı bulunması nedeniyle Kuvayı Milliye 1919 Derneği'ne manevi olarak destek olduğunu, derneğe üyeliği dahi bulunmadığını, üyelerine ise yine aynı nedenlerle derneğe üye olmalarını sadece tavsiye ettiğini söyledi.

Serkan adlı bir arkadaşıyla konuşmasının tapesinin delil olarak gösterildiğini belirten Ersoy, Kuvayı Milliye Derneği'nin kasalarında çok miktarda para bulunduğuna yönelik konuşmanın tamamen ''geyik amaçlı'' bir konuşma olduğunu, bunun doğru olmadığını, dernek kapanırken elektrik ve su borçlarını dahi ödeyememesinden zaten anlaşılabileceğini aktardı.

Erkut Ersoy "yasadışı yollarla kişisel verileri kaydetmek" ve "terör örgütüne üye olmak" iddialarından yargılanıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*