Ergenekon'da yedinci dalga operasyonu

Ergenekon'da yedinci dalga operasyonu.13941
  • Giriş : 23.07.2008 / 09:44:00
  • Güncelleme : 23.07.2008 / 12:34:34

Ergenekon soruşturması kapsamında savcı Öz'ün talimatıyla İstanbul, Mersin ve Konya'da gözaltılar sürüyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Ergenekon soruşturması kapsamında savcı Zekeriya Öz'ün talimatıyla İstanbul, Mersin ve Konya'da gözaltılar sürüyor.

- Ergenekon soruşturmasında Konya, İstanbul, Kocaeli, Mersin ve Elazığ'da düzenlenen operasyonlarda 26 kişi gözaltına alındı.

- Alınan bilgiye göre, Konya Emniyet Müdürlüğüne bağlı ekipler, sabah saatlerinde Ergenekon Soruşturması kapsamında 5 ilde eş zamanlı operasyon düzenledi. Operasyonda Konya'da 12, İstanbul'da 3, Kocaeli'de 3, Elazığ ve Mersin'de ise birer kişi gözaltına alındı. Diğer illerde gözaltına alınan şüphelilerin Konya'ya getirildiği ve Konya Numune Hastanesi'nde sağlık kontrolünden geçirildiği öğrenildi.

- Son operasyonun Ergenekon Soruşturmasını yürüten İstanbul Cumhuriyet Savcılığı'nın talebi üzerine yapıldığı bildirildi.

- İstanbul merkezli Milli çözüm dergisi yazarı Mevlüt Sungur'un da aralarında bulunduğu 8 kişi Konya polisi tarafında gözaltına alındı.

- Ayrıca operasyon kapsamında deprem bilimci Celal Şengör, Mersin'in Silifke ilçesi İşçi Parti eski ilçe başkanı ve Ulusal TV Silfke temsilcisi Yusuf Buldu ve genel seçimlerde İşçi Partisi'nden milletvekili adayı olan Prof. Dr. Ahmet Uçkun Geray'ın evlerinde arama yapıldı.

- Operasyonda Uçkun Geray'ın ve Yusuf Buldu'nun gözaltına alındığı bildirildi.

- İstanbul Levent'teki Oyak Sitesi'nde ve İstinye'de bulunan Gazeteciler Sitesi'ndeki bazı evlerde de arama yapıldı.

- Alınan son bilgiye göre İşçi Partili Nurhan Gökdemir de gözaltına alındı.

İP GÖZALTILARI DOĞRULADI

İşçi Partisi (İP) Merkez Karar Kurulu üyesi Prof. Dr. Uçkun Geray ile parti yöneticilerinden Yusuf Buldu ve Nuran Gökdemir'in gözaltına alındığı bildirildi.

İP'nin internet sitesinde yer alan açıklamada, Prof. Dr. Uçkun Geray ile Yusuf Buldu ve Nuran Gökdemir'in, ''Ergenekon'' operasyonu kapsamında evleri arandıktan sonra gözaltına alındığı ileri sürüldü.

Geray ve Gökdemir'in İstanbul'da, Buldu'nun ise Silifke'de gözaltına alındığı belirtilen açıklamada, şöyle denildi:

''Arama ve gözaltı kararlarının 21 Temmuz 2008 günü Adana 8. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından verildiği, kararın 'Ergenekon soruşturmasında ele geçirilen dokümanlardan elde edilen bilgiler' çerçevesinde alındığı öğrenildi. Bu kapsamda Milli Çözüm Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Ahmet Akgül ile dergi yazarlarından bir kısmının da gözaltına alındıkları iddia edildi.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*