Ergenekon'da yeni bir iddia

Ergenekon'da yeni bir iddia.10130
  • Giriş : 22.02.2008 / 09:26:00

Savcı, Veli Küçük'e: 'Kaybolan trilyonluk yağlı boya tabloları nerede?'

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

İstanbul polisinin Ergenekon operasyonunda gözaltına aldığı tutuklu emekli tuğgeneral Veli Küçük’ün savcılıkta soruşturmasına ilişkin ilginç bir iddia ortaya atıldı. İddiaya göre savcı Küçük’e 2000 yılında eşinden boşanma davası açan Ümran Güngör Üzümcü’nün kaybolan trilyonluk yağlı boya tablolarını sordu.

Sorgunun nedeni ise o tarihte tabloların bulunması için arabuluculuk yapan, çete suçlaması ile yargılanan ve Kuvayyi Milliye derneklerine ait sitelerde yazılar yazan Hayrettin Ertekin’in bu olaya adının karışması oldu.

TABLOLARI KAMYONLA TAŞIDI

İddiaya göre 2000 yılında Melahat Üzümcü ile eşi Ümran Üzümcü, geçimsizlik nedeniyle boşanma davası açmış, Melahat Üzümcü ve yakınları, Kandilli’deki Kıbrıslı Yalısı’nda bulunan ve o günkü değeri 2 trilyon lirayı aşan halı ve yağlıboya tabloları kamyona yükleyerek götürmüştü.

GÜNGÖR’DEN YARDIM İSTEDİ

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın iddianamesine göre Ümran Üzümcü’nün, İstanbul Mali Şube Müdürü iken tarihi eser kaçakçılığı yapanlara karşı gerçekleştirdiği operasyonlarla tanınan Salih Güngör’e avukatını gönderdiği belirtilmiş, Üzümcü’nün, Güngör’e para vaadinde bulunarak yardım talep ettiği kaydedilmişti. Salih Güngör’ün ise bu iş için adı birçok yasal olmayan işe karışan Hayrettin Ertekin’den yardım istediği kaydedilen iddianamede, Güngör, Ertekin ve Üzümcü’nün daha sonra söz konusu tablo ve halıları geri almak için Melahat Üzümcü’nün takip edilmesi, telefonlarının dinlenmesi, tehdit edilmesi, hatta öldürülmesi konusunda planlar yaparak ortaklık kurdukları öne sürüldü. Ancak sonuç alınamadı.

ANTİKA MERAKIM YOK DEDİ

Tüm bu olaylardan sonra çete bağlantısı olduğu tespit edilen ve hakkında dava açılan Hayrettin Ertekin’in Veli Küçük ile de bağlantısı tespit edilmeye çalışıldı. Sosyete kuyumcusu olarak bilinen Ertekin’in Kuvayyi Milliye derneklerine ait sitelerde yazı yazması üzerine savcı kayıp tabloları 8 yıl sonra yeniden gündeme getirdi. Küçük’e, Üzümcü çiftini tanıyıp tanımadığını soran savcıya, emekli paşa” Hayır tanımıyorum” dedi.

Savcı bu kez yalıdan kayıp tabloları hatırlatması üzerine Küçük, bu kez antika merakı olmadığı cevabını verdi. Üzümcü’nün avukatı Emin Canacankatan, “Müvekkilimin öyle iç sorununu Veli Küçük gibilere aktaracağını sanmam” dedi. Müvekkilinin halen ABD’de yaşadığını, Melahat Üzümcü ile birlikte çifte vatandaşlıklarının da bulunduğunu belirten Avukat Canacankatan, “ABD’de boşandılar, Türkiye’de nafaka davası açtılar. Bu süreçte tablolar kayboldu, Tabloların Melahat Üzümcü’nün ağabeyi olan Mehmet Koçarslan’ın evinde olduğunu duyduk, ancak yapılan incelemelerde tablolar bulunamadı” dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious