Ergenekon'un ADD üzerindeki planı

Ergenekon'un ADD üzerindeki planı.18513
  • Giriş : 20.05.2009 / 01:15:00
  • Güncelleme : 19.05.2009 / 23:54:17

Asrın Davası'nın delil klasörleri arasında yer alan 6 sayfalık belgeler şok gerçekleri ortaya çıkardı...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Bir dönem emekli Orgeneral Şener Eruygur'un başında bulunduğu öne sürülen Cumhuriyetçi Çalışma Grubu'nun, Atatürkçü Düşünce Derneği için, "ADD şubelerinde aşırı sol ve Kürtçü fikirler taşıyanlar var" diye kayıt tuttuğu iddia ediliyor. Dernek için bu tanımlamayı yapan grup, bakın hangi girişimde bulunmuş?

Belgenin, Emekli Orgeneraller Şener Eruygur ve Hurşit Tolon'dan ele geçirildiği ifade ediliyor. Döküman, "TSK Mensuplarının Atatürkçü Düşünce Derneklerine Üye Olması" başlığını taşıyor. Hazırlanış tarihi 3 Nisan 2004. Belgeyi hazırlayansa Cumhuriyetçi Çalışma Grubu. Altı sayfalık belge, grubun hazırladığı devre raporunun bir parçası.

Cumhuriyetçi Çalışma Grubu'nun, dönemin Jandarma Genel Komutanı Emekli Orgeneral Şener Eruygur tarafından, Yasadışı Ergenekon Örgütü'nün faaliyetleri doğrultusunda kurulduğu iddia ediliyor. Zaten bununla ilgili, Eruygur'dan ele geçirilen bir başka belgede de, Cumhuriyetçi Çalışma Grubunun, Jandarma Genel Komutanı'nın emirleri doğrultusunda kurulduğu açıkça yazıyor. İşte bu grubun, mercek altına aldığı yapılardan biri de o dönemde, Atatürkçü Düşünce Derneği yani ADD. Peki mercek altına aldıklarında, neleri not etmişler.

Cumhuriyetçi Çalışma Grubu, Atatürkçü Düşünce Derneğinin yapısını böyle tanımlarken sonuç cümlesinde, "Türk Silahlı Kuvvetleri personelinin derneğe üyeliği sağlanabilir" deniyor.

Belgelerden, Atatürkçü Düşünce Derneği Türk Silahlı Kuvvetleri'nin üye olamayacağı dernekler statüsünde yer alırken bunun değiştirilmesine çalışılacağı anlaşılıyor. Ne ilginçtir ki, ADD ile ilgili bu tespiti yapan Cumhuriyetçi Çalışma Grubunun başındaki Eruygur, emekli olduktan sonra derneğin Genel Başkanlığı'na seçildi. Bu durum akıllara şu soruyu getirdi? "Eruygur, eğer amacına ulaşsaydı, dernek üzerinden Türk Silahlı Kuvvetleri personelini yönlendirmeye mi çalışacaktı?"

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*