Ergenekon'un iç yüzünü açıkladı

Ergenekon'un iç yüzünü açıkladı .18513
  • Giriş : 05.06.2009 / 08:00:00
  • Güncelleme : 06.09.2016 / 19:28:20

Mahkeme maddi destek sağlanıp sağlanmadığının Alman makamlarından sorulmasını istedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:


Davanın tanıklarından Araştırmacı-Yazar Talip Doğan Karlıbel'e göre, aralarında Veli Küçük, Kemal Kerinçsiz ve Sevgi Erenerol'un da bulunduğu birçok sanık, Almanya'daki bazı vakıflardan onbinlerce Euro'luk para yardımı aldı.

Ulusalcılığın ve Ergenekon'un finansmanı yurtdışından mı? İddia edilen ETÖ'nün bazı sanıklarının yurt dışı bağlantıları olduğu yönündeki bilgileri mercek altına alan mahkeme, Alman makamlarından işbirliği talep etti. Maksat Ergenekon'un yurt dışı finans kaynaklarını da deşifre etmek.

Bazı Ergenekon sanıklarının, yurt dışındaki vakıf ve derneklerce desteklendiği yönündeki iddialar araştırmacı yazar Talip Doğan Karlıbel tarafından gündeme getirilmişti. Uzun süre Alman polisiyle çalıştığını söyleyen Karlıbel, onbinlerce euroluk para yardımını bazı ergenekon sanıklarının paylaştığını iddia ediyor.

Karlıbel Almanya'dan Türkiye'ye gönderilen paraların kimlere geldiğini de söylüyor. Talip Doğan Karlıbel'e göre para, Türk Ortodoks Kilisesi, Noel Baba Barış Derneği, Vatansever Kuvvetler Güç Birliği Hareketi, Kemal Kerinçsiz ve Veli Küçük'e veriliyordu.

Talip Doğan Karlıbel, Ergenekon sanıklarına yapılan para yardımının kimler üzerinden geldiğini de anlatıyor. Karlıbel'in iddialarına göre, Alman Vakıfları ile Ergenekon sanıkları arasında aracılığı ADD yapıyor.

Alman makamlarının bu konuda Türkiye ile işbirliği yapıp yapmayacağı henüz bilinmiyor. Talip Doğan Karlıbel, federal savcının "bu bizim iç meselemiz" diyerek işbirliğine yanaşmayabileceğini söylüyor. Ancak Ergenekon sanıklarının Almanya'da bazı dernek vakıf ve örgütlerce desteklendiği iddialarının da arkasında duruyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*