Ergenekon'un önünü kesmek için davayı erkene aldılar

Ergenekon'un önünü kesmek için davayı erkene aldılar.6767
  • Giriş : 22.03.2008 / 00:45:00
  • Güncelleme : 22.03.2008 / 00:09:33

Star gazetesi yazarı Şamil Tayyar, önemli tespitlerde bulundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Ergenekon soruşturması kapsamında İlhan Selçuk, Doğu Perinçek, Kemal Alemdaroğlu ile bazı işadamları gözaltına alınmasının ardından Star gazetesi yazarı Şamil Tayyar çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Haber7.com'dan Ersin Çelik'in sorularını yanıtlayan Tayyar, önemli tespitlerde bulundu.

İşte o röportaj.

Ergenekon operasyonları sürecini en iyi şekilde tahlil edip konu hakkında yazdığı, "Operasyon Ergenekon" isimli kitabı ile gündemi sarsacak bilgiler veren Star Gazetesi Ankara Temsilcisi Şamil Tayyar ile Cuma sabahına damgasını vuran gözaltıları zamanlamasını sorduk. Gözaltıların bir hesaplaşma olmadığına dikkat çeken Tayyar, operasyon zamanlamasının rutin olduğunu belirtirken, göz altıların geleceği ile ilgili olarak çok önemli açıklamalarda bulundu.


"KAPATMA DAVASI ÖNE ALDIRILDI"

Sizce bu gözaltılar ne anlamda geliyor. Sürpriz gelişme diyebilir miyiz?

Bence sürpriz değil. Ergenekon Soruşturması ile yakından ilgilendiğiniz zaman, bir takım bağlantıları görebiliyorsunuz. O bağlantıların deşifre edilmesi ve soruşturmanın daha sağlıklı bir yöne sevk edilmesi için mutlaka ama mutlaka bu isimlerin bilgisine başvurmak gerekiyordu. İlhan Selçuk, Kemal Alemdaroğlu ve Doğu Perinçek'in bilgilerine başvurmadan yürütülecek bir soruşturmanın, açıkçası 'eksik kalacağını' düşünüyordum.

Nedir bu şahısların Ergenekon bağlantısı?

Perinçek'in yayın organı olan Aydınlık Dergisi'nde devletin dahi elinde olmayan bilgiler çıktı. Çok gizli bilgiler. Çok yakın zamanda bir basın toplantısı düzenledi Perinçek. Eski Genelkurmay Başkanı Hüseyin Kıvrıkoğlu'nun, Veli Küçük'e özel bir kuvvet kurmak için görev verdiğini söyledi. Veli Küçük'ün bu derin yapılanmadaki rolü biliniyor. Perinçek'in acaba böyle bir bağlantısı var mı? Çok özel bilgileri var çünkü. Mutlaka savcının bu bilgilere başvurması da gerekiyor. Perinçek'in kendisi zaman içerisinde bu çete faaliyetlerinin parçası haline gelmişse, elbette ki bunun hesabını verecek. Ama yoksa böyle bir şey, savcı serbest bırakır. Aynı şekilde Kemal Alemdaroğlu'nun da Ergenekon'da adı geçmişti. Daha önce gözaltına alınan iş adamı Ümit Sayın'ın MSN konuşmalarının 60 yerinde Kemal Alemdaroğlu'nun adı geçiyor. Mutlaka bilgisine başvurulması gerekiyor.


ÇOK SÜRPRİZ GAZETECİLER

İlave tutuklamalar olabilir mi?

Elbette olabilir. Özellikle medya sektöründen çok sürpriz ve çok ünlü isimler gözaltına alınabilir. Aynı şekilde akademisyenler de olabilir. Veya başka bir yerden olabilir. Buradan savcının bu operasyonda ne kadar ciddi olduğunu gözler önüne seriyor.

Son gelişmeleri Ergenekon operasyonunun gelişmesi ve geleceği noktasında nasıl değerlendiriyorsunuz?

Ben hayırlı ve çok önemli bir gelişme olarak değerlendiriyorum. Fakat zamanlama konusunda bir takım yorumlar yapılıyor. "AK Parti'nin kapatılma davası ile birlikte bu tutuklamaların yapılması doğru muydu?" diye... Kapatma davasından hemen sonra operasyonların başlaması açılmasına yönelik... Bu bir bilgi değil ama tahmini olarak söylüyorum; Süreç aslında böyle devam ediyordu fakat bunun önünü kesmek için davanın erkene alındığını düşünüyorum.


BU BİR KARŞI HAMLE DEĞİL

Bir karşı hamle olarak değerlendirilemez yani...


Yok! Yok! bence değil. Süreç böyle devam ediyordu zaten. Sanıyorum, devlet içinden bazı şahıslar, bu tutuklamaların önceden farkına vararak ya da tahmin ederek, kapatma davasının tarihini erkene almak üzere, davanın daha erkene alması için dolaylı yoldan etki yapmış olabilirler.

Göz altıların varacağı nokta nedir?

Gözaltına alındıklarına göre, savcının elinde bazı şüphe uyandıracak bilgi ve belgeler olmalı ki, ifadelerine başvuruyor. Fakat şu da bir gerçek, bazı bilgi ve belgeler, delil olarak kabul görmeye biliyor. Ya da tamamen sadece şüpheli olarak gözaltına alınmış olabilirler... Her türlü ihtimali göz önünde bulundurmak gerekiyor.

Şu anda gözaltına alınan bu kişiler, kamuoyunun çok yakında tanıdığı kişiler. Gelinen nokta operasyonun ciddiyetine de kanıttır diyebilir miyiz?

Kesinlikle. Hem operasyonun hem de bu operasyonu yürüten kişilerin bu işi ne kadar ciddiye aldığını gösteriyor. O nedenle de, ben Ergenekon soruşturmasını yürüten savcıların, bu ülke için çok büyük hizmet verdiklerine ve bu insanlara sahip çıkılması gerektiğini düşünüyorum.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious