Ergenler EMO riski ile karşı karşıya

Ergenler EMO riski ile karşı karşıya.12842
  • Giriş : 03.07.2009 / 09:42:00
  • Güncelleme : 04.07.2009 / 23:52:28

Kayıplara karışan ve 7 gün sonra bulunan iki kızın emo denilen akımı takip ettikleri ortaya çıktı...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Kayıplara karışan ve 7 gün sonra bulunan iki kızın emo denilen akımı takip ettikleri ortaya çıktı.

EMO akımına kapılıp evi terkeden iki kız çocuğunun hikayesi... Neden kaçtılar? Emo onlarda ne uyandırıyor? Pişman oldular mı? Aileleri ne diyor? Tıklayın...

İstanbul'da evlerinden ayrılan ve 7 gün sonra İzmir'de bulunan 13 yaşındaki Büşra Ertav ve 14 yaşındaki Cansu Bal'ın emo denilen 'duygusal çocuklar' akımını takip ettikleri ortaya çıktı.

Büşra ile Cansu, İstanbul Bağcılar'da evlerinden 'Dolaşmaya gidiyoruz'diye çıktıktan sonra kayıplara karışınca büyük bir endişeye kapılan aileleri polise başvurmuştu. Tam bir hafta boyunca polisi ve Türkiye'yi ayağa kaldıran küçük kızlar, 7 gün sonra İzmir'de bulundu. Ailelerine teslim edildiklerinde verdikleri cevap, “Çok sıkılmıştık, bir delilik yaptık” oldu. Sadece yaptıkları 'delilik'le değil farklı kıyafetleri, kendilerine özgü tarzlarıyla da dikkatleri üzerine toplayan Büşra ile Cansu'nun 'emo'adı verilen bir akımı benimsedikleri ortaya çıkınca vakitlerinin çoğunu geçirdikleri Bakırköy Meydanı'na gittik ve arkadaşlarıyla konuştuk. İşte 'emo' gençliğinin kendi dillerinden kendilerini ifade şekilleri...

Emo sıkıldığın zaman kaçmaktır

Figen M. -17 (Öğrenci)

“Büşra ve Cansu da bizlere takılırlardı. Bakırköy'de sayımız normalde çok fazla. Sadece burada değil, İstiklal Caddesi'nde de buluştuğumuz oluyor. Kaçmalarının nedeni monotonluk olabilir. Çünkü emo 'Sıkıldığın zaman kaçmaktır'. Özgür olmaktır. Zaten monotonluktan sıkılanlar emoyu seçiyor.”

Özgürlüğün diğer adı

Demet A.-20 (İşsiz)

“Ailem başlarda çok kızıyordu emo olmama. Ancak bence emo özgür bir yaşam tarzı. İstediğim gibi hareket edebiliyorum. Duygularıma daha fazla yakın oluyorum. Bu yüzde emo olmayı seçtim. Birçok arkadaşım var. Büşra ve Cansu'yu da tanıyorum. Onlar da emo ama daha çok yeniler. Daha çok internet ortamında, Yonja gibi sitelerde takılıyorlar. Bakırköy'e de sık sık geliyorlardı. Monotonluktan dolayı sıkılmışlardı. Bizler gibiydiler. Kaçtıklarına da şaşırmadım.”

Monotonluktan kurtuluyorum

Özge Doğan-17 (Öğrenci)

“Emo olmamın nedeni kendimi özgür kılmak istediğimden kaynaklanıyor. Bu şekilde kendimi daha rahat ifade ediyorum. Ailemdeki monotonluktan kurtuluyorum. Her fırsatta arkadaşlarımla buluşuyorum. Saçlarımı ve giysilerimi özgürce seçiyorum. Piercing yapıyorum ve bu bence özgürlüğün simgesi. Böyle daha rahat hissediyorum kendimi.”

Dileniyor ve buna 'sinyal' diyoruz

Kemal Tarık-20 (Öğrenci)

“Aslında yavaş yavaş emoyu bırakmaya başladım. Çünkü artık sıkılıyorum. Belki de yaşım ilerlediği için öyle oluyorum. Benim için emo sıradan olmamak anlamına geliyor. Hem saçlar hem de kıyafetler farklılaşıyor. Babam emo olmama çok kızmıştı. Hatta dışarıya çıkmayayım diye para bile vermiyordu. Ben de dışarıda, caddelerde dileniyordum. Buna sinyal diyorduk. Yoldan geçen insanlardan para istiyorduk.”

Bu benim aileme başkaldırım

Dilara Acar-20 (İşsiz)

“Emo aslında kendimi ifade etme biçimim. Monotonluktan kurtulmamı sağlıyor. Ben birkaç yıl önce ailemle aram bozulduğu için sürekli dışarıya çıkmaya başladım. Emo ile de böyle tanıştım. Bu bir bakıma başkaldırı gibi bir şey. Ailemle her çekişmem de iyice bu ortama adapte oluyordum.”

Tek isteğim farklı olmak Ahmet Öz-19 (Öğrenci)

“Emoyla tanışmam büyük bir rastlantıydı. Bir gün arkadaşlarımla Taksim'de oturuyorduk. Sonra emo olan birkaç kişiyle tanıştım ve onlara özendim. Ergenliğin çok büyük etkisi var belki de. Farklı olmak istiyorum, bunun için elimden geleni yapıyorum.”

EMO NEDİR?

'DUYGUSAL ÇOCUKLAR'

Emo İngilizce duygusal anlamına gelen 'emotional' kelimesinin kısaltması. Emo'lar olarak bilinen gençler farklı giyimleri ve konuşmalarıyla dikkat çekiyor. Saçlarını tek gözlerini kapatacak kadar öne yatırmaları, spreyle kabartmaları, yüzlerine abartılı piercing takmaları, dövmeleri ve Converse ayakkabıları Emo'ların en belirgin özelliği. Emo'lar “Anethema” gibi heavy metalin bir türü olan death metal grupları dinliyor.

EMO OLMANIN KURALLARI

Emo olma kuralları Facebook paylaşım sitesindeki 'EMO kid Türkiye fan' grubunda şu şekilde yer alıyor:

- Kural 1: Hiç bir zaman yeni şeyler giyme.

- Kural 2: Tişört ne kadar dar, sıkı o kadar iyi.

- Kural 3: Saçlarınızı taramayı bırakın.

- Kural 4: “Get up kids” (Kalkın çocuklar) yazılı bir CD gördünüz, alın!

UZMANLAR NE DİYOR?

Ergenlik çağının farklılık arayışı

Hacettepe Üniversitesi Psikoloji Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Sait Uluç: “Emo denilen gruplar daha çok duygusal gruplar. Ergenlik döneminde çocukların, gençlerin bir kimliğe ihtiyaçları oluyor. Civciv yumurtadan çıkar kabuğunu beğenmez gibi bir durum var ortada. Ancak ergenlik bitince emo'dan uzaklaşılıyor. Emo akımındaki gençler tek bir üniforma giymiş gibiler. Sıra dışı olmaya çalışıyorlar. Saçlarıyla, giyinişleriyle bunu ifade ediyorlar.”

Aileler anlayışlı olmalı

Sakarya Üniversitesi'nden Sosyolog Yard. Doç. Dr. Cüneyt Birkök: “Tüm toplumlarda ergenlik çağındaki çocuklar kimlik arayışlarına girer. Yeni şeyler üretmeye çalışırlar. Önemli olan toplumun bu tür durumları kontrol altında tutabilmesi. Gençlerin bu tür akımlara tehlikeli boyutlara varmadıkça ilgi duymaları kötü değildir. Sonuçta bu bir arayış ve aile de, eğitim merkezleri de bu çocuklara yardım etmeli. Aileler anlayışlı olmalı, fazla baskı yapmamalı.

VATAN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*