Ergin: Kararı yanlış yorumluyorlar

Ergin: Kararı yanlış yorumluyorlar.11551
  • Giriş : 06.03.2008 / 12:02:00

Anayasa Mahkemesi’nin, CHP'nin türban konusundaki başvurusunu kabul etmesinin, 'başvuru kabul edildi' şeklinde yorumlanmasına AK Partili Sadullah Ergin'den tepki geldi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Anayasa Mahkemesi’nin, CHP'nin türban konusundaki başvurusunu kabul etmesi tartışma başlattı. Mahkeme’nin davayı görüşmeyi kabul etmesinin, ‘mahkeme davayı kabul etti’ şeklinde yorumlanmasına AK Parti’den tepki geldi.

“Mahkeme, dava dilekçesinin uygunluğunu kabul etmiştir. Ortada verilen bir karar yoktur.”diyen AK Parti Grup Başkan Vekili Sadullah Ergin Haber 7’ya yaptığı açıklamada, CHP'nin üniversitelere türbanı serbest bırakan düzenlemenin iptali için yaptığı başvuru dilekçesini davanın görüşülmesi için Anayasa Mahkemesi’nce kabul edildiğini söyledi. Bu gelişmenin, başvurunun usulüne göre yapıldığının göstergesi olduğunu belirten Ergin, bunun mahkemenin vereceği kararla hiçbir ilişkisinin olmadığının da altını çizdi.

CHP’nin Anayasa’nın 10 ve 42. maddelerinde yapılan değişikliklerin, Anayasa’nın "Değiştirilmesi teklif dahi edilemeyecek 2. ve 4. maddesine aykırı" olduğunu belirterek, mahkemenin "esastan" inceleme yapmasını için yaptığı başvuru dilekçesini kabul eden Yüce Mahkeme şimdi CHP'nin başvurusunu raportöre teslim edecek. Raportör de dosyayı hazırlayarak Yüksek Mahkeme heyetine sunacak. Daha sonra karar verilecek.

Konunun bunun aksine, ‘Mahkeme CHP’nin başvurusunu uygun gördü’ şeklinde değerlendirildiğine dikkat çeken Ergin, “Şekil şartları dilekçede vardır ve ‘incelemeye değerdir’ diyor. Mahkemenin verdiği karar budur. Ön inceleme yaptılar ve ‘Bu dilekçe süresi içerisinde verilmiş bir dilekçedir. Yeteri kadar imza vardır üzerinde.’ Şeklinde karar aldılar. Verilen karar budur.” diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious