Ergin: Paksüt'ün şikayeti inceleniyor

Ergin: Paksüt'ün şikayeti inceleniyor.10901
  • Giriş : 15.05.2009 / 17:18:00

Ergin, Paksüt'ün, ''Ergenekon'' soruşturmasını yürüten savcılarla ilgili yaptığı suç duyurusuyla ilgili konuştu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Adalet Bakanı Sadullah Ergin, Anayasa Mahkemesi Başkanvekili Osman Paksüt'ün, ''Ergenekon'' soruşturmasını yürüten savcılarla ilgili yaptığı suç duyurusuyla ilgili, ''Gerek dinlemeyle ilgili şikayetler gerek yasaların uygulanmasından kaynaklanan şikayetlerin tamamı, bakanlığımızın görevlendirdiği elemanlarca inceleniyor ve şikayetlerin içeriğiyle ilgili haklılık payı olanların tamamıyla ilgili işlem yapılır. Bu noktada hiçbir müracaat sümen altı olmaz'' dedi.

Şaşmaz Yarı Açık Cezaevi Sosyal Tesisleri'nde, gazetecilerle yemek yiyen Ergin, ardından, Sincan'daki Ankara Ceza İnfaz Kurumları Kampüsü'nün 1 No'lu L tipi ceza infaz kurumunda incelemelerde bulundu.

Pilot uygulama olarak başlatılan hükümlü ve tutukluların görüntülü telefonla konuşmalarına yönelik hizmetin tanıtımını yapan Ergin, 3 mahkumun ailesiyle yaptığı telefon görüşmelerini izledi.

Ergin, görüntülü telefon aracılığıyla kendisi de mahkum yakınlarıyla bir süre sohbet etti.

Daha sonra, gazetecilere açıklama yapan Ergin, Türk Telekom ile yaptıkları işbirliği çerçevesinde görüntülü telefon pilot uygulamasını başlattıklarını belirtti.

Ergin, uygulamadan memnun kalınması halinde görüntülü telefon hizmetini diğer tüm cezaevlerine de yaygınlaştıracaklarını söyledi.

Tutuklu ve hükümlülerin haftada 10 dakika yakınlarıyla görüştüklerini belirten Ergin, F tipi cezaevi de dahil tüm tutuklu ve hükümlülerin bu hizmetten yararlandırıldığını bildirdi.

Bakan Ergin, ''111 bin hükümlü ve tutuklu ile bunların yakınlarını ilgilendiren böyle önemli bir projeyi tanıttık. Tüm cezaevlerine yaygınlaştırma çalışmaları devam ediyor. Hem hükümlü ve tutuklular hem de yakınları için son derece hayırlı bir hizmet. Cezaevlerindeki ziyaretçi yoğunluğunu da önemli ölçüde azaltacak. Cezaevi yönetimini de rahatlatacak bir uygulama'' dedi.

-''ACI TECRÜBELERDEN ÇIKARIMLAR YAPMAK ZORUNDAYIZ''-

Bir gazetecinin, Anayasa'nın yasama dokunulmazlığını içeren 83. maddesiyle ilgili tartışmaları hatırlatması ve ''Meclis'e bazı milletvekilleriyle ilgili bilgiler gönderiliyor başsavcılıklar tarafından. Bu konuda bir çalışma var mı?'' sorusu üzerine Ergin, şunları söyledi:

''Burası bir hukuk devleti ve hukuk devletinin gerekleri yerine getirilir, ancak geçmişte yaşanmış olan üzücü ve acı tecrübelerden de çıkarımlar yapmak durumundayız. Bu açıdan Adalet Bakanlığı olarak bundan sonraki süreçte, Avrupa Birliği sürecinde 23. fasılda Türkiye'nin üzerine düşen Türk yargı sisteminde almamız gereken mesafeleri almak için son derece seri bir çalışma yapacağız. AB uyum çalışmalarını olabildiğince hızlandıracağız. Türkiye'deki hem hukuki altyapı hem yargı sisteminin mevzuat, fiziki altyapısını, uygulamadan kaynaklanan sorunları aşıp, modern, demokratik bir ülkede olması gereken bir noktaya taşımak için var gücümüzle çalışacağız. Onun ötesindeki birçok konularda sualler olabilir ama bakanlığımızın temel hedefi, hükümetimizin vizyonu ve perspektifi AB yolculuğunda yargı alanındaki reformlarımızı bir an önce tamamlayıp bir sonraki faslın müzakerelerinin açılıp kapanmasını sağlayacak hazırlıklarımızı tamamlamak. Temel amacımız ve vizyonumuz bu olacaktır.''

Başka bir gazetecinin, Anayasa Mahkemesi Başkanvekili Osman Paksüt'ün, ''Ergenekon'' soruşturmasını yürüten savcılarla ilgili yaptığı suç duyurusuna ilişkin bir gelişme olup olmadığını sorması üzerine Ergin, bakanlığa yapılan bütün şikayet ve müracaatların tek tek incelendiğini belirtti.

Ergin, ''Gerek dinlemeyle ilgili şikayetler gerek yasaların uygulanmasından kaynaklanan şikayetlerin tamamı bakanlığımızın görevlendirdiği elemanlarca inceleniyor ve şikayetlerin içeriğiyle ilgili haklılık payı olanların tamamıyla ilgili işlem yapılır. Bu noktada hiçbir müracaat sümen altı olmaz. Hepsi tek tek inceleniyor'' diye konuştu.

Gazetecilerin, ''Ergenekon'' soruşturmasında basına bilgi sızdırılmasıyla ilgili inceleme ve YARSAV Başkanı Mehmet Emin Ağaoğlu hakkında başlatılan soruşturmaya ilişkin sorularını yanıtsız bırakan Ergin, ''Sonuç noktasına ulaşan işlemlerin hepsini sizinle paylaşacağız'' dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*