Ergun Çağatay, 27 yıl önceye bakıyor

Ergun Çağatay, 27 yıl önceye bakıyor.19082
  • Giriş : 01.12.2016 / 11:00:00

Ünlü fotoğraf sanatçısı Ergun Çağatay, 27 yıl önce Almanya'da İkinci Kuşak Türk göçmenlerin yaşamını yansıtan fotoğraflarını ilk kez Berlin'de sergiliyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Ergun Çağatay, 1989’da Doğu Avrupa’da özgürlük hareketlerinin arttığı siyasal kargaşa döneminde ve Berlin Duvarı’nın yıkılmasından hemen sonra Türk göçmenlerin psikolojilerini siyah-beyaz ve renkli fotoğraflarla tarihlemişti. Bunları, bugüne kadar sergilemeyen sanatçı, büyük boyutlarda 70 fotoğraftan oluşan koleksiyonu 28 Kasım 2016’da Berlin’de Türkiye Büyükelçiliği’nde gösterime açtı. 

Alman sanat tarihçisi Peter Stepan’ın, 4 bine yakın fotoğraf arasından seçtiği eserler daha sonra Berlin Şehir Müzesi’ne bağlı Avrupa Kültürleri Müzesi’nde ve fotoğrafların çekildiği Hamburg, Duisburg ve Köln’de sergilenecek.

Son yıllarda göçmenlik ve mültecilik konusunun bireysel öykülerden, uluslararası toplumsal ve çok boyutlu bir soruna dönüştüğü günümüzde Ergun Çağatay, sergisinin ana fikrini şöyle anlatıyor:

“İkinci Kuşak”, 1989-90 yıllarında göçmen alan tüm Avrupa ülkelerini kapsaması planlanan bir projenin Almanya kesitidir. Amaç, göç edilen ülkelerde doğan veya yetişen genç İkinci Kuşak çocukların toplumsal uyumu ve bocalamasını yansıtmaktı. Türklerin Berlin, Hamburg, Duisburg, Köln’deki yaşantısı fotoğraflarla belgelendi. Bugün Avrupa ülkelerinin başını ağrıtan sosyolojik uyumsuzluğun 1990’larda filizlendiğimizi görmemize rağmen bu çalışmamıza ilgi duyan kurum bulamadık. Fotoğrafları arşivden çıkartıp sergileme fırsatı 27 gecikmeyle oldu. Başbakanlık Yurt Dışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı’nın desteğine teşekkür ediyorum.”

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*