Ergün: Darbelerin kimseye faydası yok

Ergün: Darbelerin kimseye faydası yok.6832
  • Giriş : 15.05.2009 / 15:49:00

Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, ''AK Parti her yerde var. AK Parti siyaset sahnesinden çekilirse, Türkiye ideoloji ve kimlik çatışmalarının alanı haline gelir'' dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

AK Parti Genel Merkez Gençlik Kollarının Haliç Kongre ve Kültür Merkezi'nde ''Gelecek Gençlikte'' başlığıyla düzenlediği ''1. Gençlik Sempozyumu''nun açılış konuşmasını yapan Bakan Ergün, parti olarak gençliğe gereken önemi verdikleri belirtti.

Siyasi parti ayrımı yapmaksızın gençlerin hayata katılmaları, hayatı etkilemeleri ve söz sahibi olmalarının önemini vurgulayan Ergün, gençlerin sözü dinlenecek bir kitle olabilmesi için de gerekli altyapı ve kültüre sahip olması gerektiğini söyledi.

Nihat Ergün, AK Parti'nin ideolojik değil, ideallere sahip bir parti olduğunu ifade ederek, bu doğrultuda idealleri olan bir gençlik istediklerini kaydetti.

Toprağı vatan, bireyi insan, kalabalıkları millet yapan değerlere sahip olunması gerektiğini dile getiren Ergün, ''Bu toprak herhangi bir toprak, bu millet her hangi bir millet değildir. Bu gençlik de herhangi bir gençlik değildir'' diye konuştu.

Bakan Ergün, ülke nüfusunun yüzde 25'e yakınının 18-30 yaş arasında olduğuna dikkati çekerek, bu kitlenin Türkiye'nin geleceğini aydınlatan ya da başını derde sokan bir kitle olabileceğini, bunun için gençlere ''ne yaparsa yapsın'' denilemeyeceğini vurguladı.

Dış politikada Balkanlar, Kafkasya ve Orta Doğu'da olan bitenlerin Türkiye'yi de ilgilendirdiğine işaret eden Bakan Ergün, tarih ve coğrafyanın Türkiye'ye yüklemiş olduğu misyonu bilerek hareket edilmesi gerektiğini söyledi.

Ergün, AK Parti'nin toplumun her kesimince destek gördüğünü belirterek, 29 Mart yerel seçimleri analiz edildiğinde diğer partilerin bazı il ve bölgelere sıkışıp kaldığını, ancak AK Parti'nin Türkiye'nin her yerinde varlığını gösterdiğini kaydederek, ''AK Parti her yerde var. AK Parti siyaset sahnesinden çekilirse, Türkiye ideoloji ve kimlik çatışmalarının alanı haline gelir'' dedi.

-ÇAĞDAŞ VE İLERİ DEMOKRASİYE İHTİYAÇ VAR-

Bakan Ergün, küresel ve bölgesel bir güç haline gelmek için Türkiye'nin ilerlemeye, ilerlemek için ise ileri çağdaş bir demokrasiye sahip olması gerektiğini vurguladı.

Bir ülkede seçimlerin yapılmasının ileri ve çağdaş demokrasiye sahip olunduğunu kanıtlamadığını belirten Ergün, ifade özgürlüğü ve insan haklarının önemine vurgu yaptı.

Bakan Ergün, evrensel bir hukuk ve hukuk devletinin inşa edilmesi gerektiğini ifade ederek, Anayasa'nın 1980 ruhu taşıdığını ve tartışılması yasak olan bir anayasa olduğunu söyledi.

Rekabetçi bir piyasa ekonomisine sahip olmanın önemine işaret eden Ergün, bazı televizyon programlarında halka mikrofon tutulduğunu hatırlatarak, ''Bazı üniversite öğrencisi veya üniversite mezunu gençlerin konuştuklarımızla taban tabana zıt oldukları görülüyor. Onlara şunu söylemek lazım, 'Darbeciliğin kimseye faydası yoktur'. Ülkede darbe olsun daha iyi diyen gençler oldu. Olur mu? Hukuk olmasın diyen, her şeyin devletleştirilmesini savunan gençler oldu'' diye konuştu.

AK Parti olarak gençlere siyasette de önem verdiklerini dile getiren Ergün, daha partinin kuruluş aşamasında Başbakan Recep Tayip Erdoğan'ın il teşkilatlarında her 30 kişiden en az 5'inin genç, 5'inin de kadınlardan oluşması gerektiğini söylediğini bildirdi.

Ergün, AK Parti'nin 2002 yılından bu yana eğitime tarihin en büyük yatırımı yaptığını belirterek, eğitim bütçesinde üniversite öğrenimine ayrılan payın yüzde 252 arttırıldığını, Türkiye'de 56 üniversite varken bu sayının 94'ü devlet 38'i vakıf üniversitesi olmak üzere 132'ye çıktığını anımsattı.

-TEKNO GİRİŞİM SERMAYESİ HİBESİ-

Her yıl 1000 öğrenciye lisans üstü eğitim için yurt dışına gönderdiklerini ifade eden Ergün, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı olarak AR-GE Kanunu çerçevesinde ''Tekno Girişim Sermayesi'' ile üniversitelerde çalışmalara 100 bin TL'ye kadar hibe şeklinde destek vereceklerini bildirdi.

Enformasyon, elektrik-elektronik ve biyoteknoloji alanlarında kendilerine gelen 159 projeden 131'inin desteğe değer görüldüğünü belirten Ergün, her yıl en az 100 nitelikli genç yetiştireceklerini ifade etti.

Bakan Ergün'e konuşmasının ardından AK Parti Genel Merkez Gençlik Kolları Başkanı Fatih Şahin tarafından bir tablo hediye edildi.

Sempozyuma, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Edibe Sözen de katıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*