Ergun Gürsoy'un yargılanmasına başlandı

Ergun Gürsoy'un yargılanmasına başlandı.9759
  • Giriş : 30.06.2008 / 20:24:00
  • Güncelleme : 30.06.2008 / 20:09:44

Kamuoyunda "Oflu İsmail " olarak bilinen İsmail Hacısüleymanoğlu ve Galatasaray eski AsBaşkanı Ergun Gürsoy'un da aralarında bulunduğu 50 kişinin yargılanmasına başlandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Suç işlemek amacıyla kurulan örgüte üye olmak' ve 'vahim nitelikli silah bulundurmak' suçlarından 12,5 yıla kadar hapsi istenen Oflu İsmail ve diğer tutuklu sanıklar, tutuklu bulundukları cezaevlerinden Beşiktaş'taki İstanbul Adliyesi'ne getirildi. Davaya İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi'nde başlandı.

İstanbul Cumhuriyet Savcısı Kadir Altınışık tarafından hazırlanan iddianamede, kamuoyunda "Hacısüleymanoğluları" olarak bilinen çıkar amaçlı silahlı suç örgütünün İstanbul genelinde tehdit, yağma ve çek senet tahsilatı yaptıkları yönündeki istihbari bilgiler doğrultusunda şüpheliler hakkında soruşturma başlatıldığı anlatılıyor. Sanıklardan İsmail Hacısüleymanoğlu adı altında Ata, Başar ve Şükrü Hacısüleymanoğlu'nun yönlendirmesinde olan ancak, birebir şüpheli Serdar Hacısüleymanoğlu tarafından liderlik edilen çıkar amaçlı suç örgütünün varlığının belirlenmesi üzerine şüphelilere yönelik eş zamanlı operasyon gerçekleştirildiği belirtiliyor.

İddianamede, Başar ve İsmail Hacısüleymanoğlu'nun telkin ve talepleri doğrultusunda Galatasaray eski Asbaşkanı Ergun Gürsoy'un Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı ile yapmış olduğu telefon görüşmeleri neticesinde şüpheli İsmail Hacısüleymanoğlu'nun tahliyesine karar verildiği kaydediliyor. Telefon tapelerinin değerlendirilmesinde örgüt üyelerinin dinlemeye karşı önlem almaya çalıştıkları, olaylarla ilgili yüz yüze konuşmayı tercih ettikleri belirtiliyor. Beşiktaş , Şişli, Sarıyer ilçe emniyet müdürlüklerinde görevli polis memurlarının şüphelilere görev alanına giren konularda yardımcı oldukları kaydediliyor.

İddianamede, Serdar, Ata, Başar ve Şükrü Hacısüleymanoğlu'nun, ''tasarlayarak adam öldürmek'' suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılması talep ediliyor. Bu sanıklardan Ata Hacısüleymanoğlu'nun ayrıca, ''suç işlemek amacıyla örgüt kurmak ve yönetmek'', ''13 kez yağma'', ''3 kez yağmaya teşebbüs etmek'', ''hürriyetten yoksun bırakmak'', ''resmi belgede sahtecilik'' ve ''tehdit'' suçlarından 162 yıldan 259 yıla kadar hapis cezasına çarptırılması istenen iddianamede, benzer suçlamalara ilişkin Serdar, Başar ve Şükrü Hacısüleymanoğlu hakkında da 160 yıldan 255'er yıla kadar hapis cezası öngörülüyor. 'Oflu ismail '' olarak tanınan İsmail Hacısüleymanoğlu'nun, ''suç işlemek amacıyla oluşturulan örgüte üye olmak'' ve ''vahim nitelikli silah bulundurmak'' suçlarından 6,5 yıldan 12,5 yıla, Avukat Mahmut Nedim Dağdelen'in ''suç işlemek amacıyla oluşturulan örgüte üye olmak'', ''yağma'' ve ''yargı görevini yapanı etkilemek'' suçlarından 13 yıldan 23 yıla kadar hapis cezasına çarptırılması isteniyor.

İsmail Hacisüleymanoğlu'nun tahliye edilmesine aracılık ettiği iddiasıyla Galatasaray'ın eski Asbaşkanı Ergun Gürsoy'un " örgüte yardım etmek, yargı görevini yapanı etkileme " suçundan 8.5 yıla kadar, diğer 44 sanığın da 1,5 yıldan 217 yıla kadar değişen hapis cezalarına çarptırılmaları talep ediliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious