Ergun Özbudun'a fahri profesörlük

Ergun Özbudun'a fahri profesörlük.10147
  • Giriş : 28.06.2008 / 08:54:00

AK Parti'nin sivil anayasa çalışmalarına başkanlık eden Prof. Dr. Ergun Özbudun iki onura daha layık görüldü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Özbudun'a dünya bilimine yaptığı katkılardan dolayı Varşova Üniversitesi'nce fahri profesörlük diploması verildi. Ayrıca eğitimde 70. yıl armağanı olarak meslektaşları ve öğrencileri tarafından hazırlanan 1.300 sayfalık makale seti hediye edildi.

Bilkent Üniversitesi Konferans Salonu'nda yapılan ödül törenine anayasa hukukçuları katıldı. Piyano resitaliyle başlayan organizasyonda Özbudun'a övgüler yağdı. Uludağ Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kemal Gözler, Özbudun'dan, "Türkiye'deki hukukçuların yetişirken bir şekilde yolunun uğradığı hoca. Yurt dışında şu ana kadar yüzlerce üniversitede konuk öğretim görevliliği yapmış şahsiyet. Bilim adamlığının yanı sıra çok iyi bir dost." ifadelerini kullandı. Özbudun'a hediye olarak hazırladıkları kitapta 50 makale bulunduğu bilgisini veren Gözler, anayasa hukuku ve siyaset bilimi konularındaki yazıların günümüz tartışmalarına ışık tutacağını söyledi.

Gözler'in ardından European School of Law and Administration Warsaw Rektörü Profesör Dr. Jerzy Wiatr kürsüye çıktı. Anayasa Profesörü Özbudun'un dünya bilim dünyasına büyük katkılar yaptığını söyleyen Wiatr, "Anayasa hukuku, insan haklarını ve özgürlüklerini yüceltmek adına yaptığı çalışmalardan dolayı fahri doktora diploması ve ünvanını hak etti." dedi.

Ardından diplomayı Özbudun'a verdi. İki onura birden layık görülen Özbudun, herkese teşekkür ederken, duygulandı.Yabancı konuklarına İngilizce olarak minnettar olduğunu anlatan Özbudun konuklar tarafından ayakta alkışlandı. Törene gazeteci yazar Taha Akyol, Prof. Dr. İhsan Dağı, AK Parti Milletvekili Zeynep Dağı, Özbudun'un Anayasa çalışmalarına destek veren öğretim görevlileri ve çok sayıda davetli katıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious