Ergün Poyraz'ın tahliyesi talep edildi

Ergün Poyraz'ın tahliyesi talep edildi.19801
  • Giriş : 25.11.2008 / 16:37:00

''Ergenekon'' davasının bugünkü duruşmasında, tutuklu sanıklarından yazar Ergün Poyraz'ın avukatı Hüseyin Buzoğlu, müvekkilinin tahliyesini talep etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesindeki davanın bugünkü duruşmasında yazılı olarak hazırladığı savunmasını okuyan Ergün Poyraz, davanın iddianamesini ''iftiraname'' olarak niteleyerek, ''Okuyunca nedense aklıma rövanş gibi şeyler geliyor. Adeta Ankara DGM'de Fethullah Gülen aleyhine açılan davanın intikamı gibi'' görüşünü savundu.

Poyraz, ''dinci ve Fethullahçı yapılanmaların, kendi eylemlerini Atatürkçülerin üstünü yıkmak için çırpındığını'' ileri sürerek, iddianamenin 661'inci sayfasında, İhsan Güven'e ait belge ve bilgilerin olduğunun belirtildiğini, ancak içeriğin gizlendiğini savundu.

Bu belgelerin, Güven'in sağlığında Cumhurbaşkanı, başbakan, bakanlar ve diğer devlet görevlilerine yazdığı mektuplar olduğunu öne süren Poyraz, bu belgelerin Türkiye'deki irticai faaliyetlerle ilgili olduğunu ve Güven'in ölümünden sonra yakınında bulunan kişilerce kendisine getirildiğini anlattı.

Sevgi Erenerol'dan aldığı talimat ile kitap yazdığı yönündeki iddiaya değinen Poyraz, ''16 kitabı olan bir yazarım. 2007'de Türkiye'de Orhan Pamuk ve Turgut Özakman'ın ardından en çok kazanan 3'üncü yazarım. İftiranamenin 124'üncü sayfasında bazı asker kişilerden gizli belge aldığım yalanı ve iftirası atılmış, hiçbir belge ve bilgi gösterilmemiştir. Zira yalan, iftira bu soruşturmanın özü olmuştur'' dedi.

Poyraz, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a karşı olan herkesin ya bir cinayete ya bir trafik kazasına uğradığını ya da hapishaneye gönderildiğini ileri sürdü.

Savunmasını tamamlamasının ardından Poyraz'ın daha önceki ifadeleri Mahkeme Heyeti Başkanı Köksal Şengün tarafından okundu.

-AVUKATIN BEYANLARI-

Söz verilen Ergün Poyraz'ın avukatı Hüseyin Buzoğlu da, soruşturma savcısı Zekeriya Öz ile ilgili Hakim ve Savcılar Yüksek Kuruluna suç duyurusunda bulunduğunu, yapılan tüm suç duyurularının birleştirilerek Öz hakkında soruşturma yapılmasına yer olmadığına karar verildiğini hatırlattı.

Buzoğlu, Savcı Öz hakkında soruşturma izni verilmezken Zihni Çakır'la ilgili karar veren Şişli 2. Asliye Ceza Mahkemesi hakimi Hakkı Yalçınkaya hakkında soruşturma başlatıldığını söyledi.

Müvekkilinin tahliyesini talep eden Buzoğlu, mahkemeye hitaben, ''(Eğer tutuklamaya son verirsek bizim hakkımızda da soruşturma başlatılır) diye düşündüğünüze inanmak istemiyorum'' dedi.

Mahkeme Başkanı Şengün de ''Bu ifadenizi zul kabul ederim. Açıklamanız en doğal hakkınız. Ancak bu mahkemede o fikirlerinizi doğrulayacak hiçbir şey göremeyeceksiniz'' diye konuştu.

Bu sözler üzerine, ''Ancak tutukluluğun devamı bunu gösteriyor'' yanıtını veren Buzoğlu, ''Tutukluluğun devamına karar vererek, siz Türk toplumu üzerindeki korku tünelinin ucunun açık bırakılmasına devam ediyorsunuz'' dedi.

Müvekkilinin konutunun, jandarma bölgesinde olduğu için jandarma tarafından korunduğunu anlatan Buzoğlu, ''Ankara'da konut koruması yapılan 3 kişi var. Melih Gökçek, Sinan Aygün ve Ergün Poyraz'' dedi.

-LOBİ BELGESİ-

İddianamede yer alan ''Lobi Belgesi''nin 12 Temmuz 2006'da ''aloihbar.org'' adlı internet sitesinde yayımlandığını ifade eden Buzoğlu, internetten aldığı bu belgeyi Sevgi Erenerol'a kendisinin verdiğini söyledi.

Erenerol'un internetten alınan bu belge nedeniyle yargılandığını ileri süren Buzoğlu, bu durumu eleştirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*