Erhan Tuncel, 17 kez rapor vermiş

  • Giriş : 22.03.2007 / 00:00:00

Hrant Dink cinayetini organize ettiği öne sürülen ve Erhan Tuncel’in, Trabzon emniyetine, Yasin Hayal ve Dink cinayeti hakkında, 17 kez rapor verdiği belirlendi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Biri cinayet günü olmak üzere polisle 25 kez görüştüğü tutanaklarda yer alan Erhan Tuncel’in, Yasin Hayal gibi rapor verdiği polisi de kullandığı görüşü güçleniyor.

Hrant Dink cinayetinde kilit isim olan Erhan Tuncel’in yardımcı istihbarat elemanı yapılmasında ve bu görevde kullanılmasındaki ihmaller belirginleşiyor. NTV’nin emniyete yakın kaynaklardan elde ettiği bilgiye göre usülsüzlükler, 2004 yılında Trabzon’da Mcdonalds’ın bombalanmasıyla başlıyor.

Bombayı hazırlayan ve eylemi organize eden Erhan Tuncel, Karadeniz Teknik Üniversitesi’nde görevli bir öğretim üyesi aracılığıyla, dönemin Trabzon Emniyet Müdürü Ramazan Akyürek tarafından istihbarat elemanı yapılıyor. Ancak, istihbarat elemanı olması için suça karışmaması ilkesi atlanıyor.

Alperen Ocağı’na gidip gelen ve oradaki Ermeni karşıtı ortamdan etkilenen Tuncel, kendisine reis olarak hitabeden Yasin Hayal ve arkadaşlarıyla Hrant Dink cinayetini organize ediyor. Tuncel bir yandan da Trabzon emniyetine Yasin Hayal’in, Hrant Dink’i öldüreceğine dair raporlar veriyor.

HAYAL VE TUNCEL’İN TELEFONLARI DİNLENİYOR

Trabzon emniyetinin İstanbul’a gönderdiği, Yasin Hayal’in İstanbul’a gelip ağabeyi Osman Hayal’in evinde kalacağına dair raporla birlikte Yasin Hayal ve Erhan Tuncel’in telefonları dinlemeye alınıyor.

Ancak ilk raporun boş çıkması üzerine, Hrant Dink’in ensesinden vurulacağına dair bilginin de yer aldığı 16 rapor, İstanbul emniyetine ulaştırılmıyor.

AKYÜREK SONRASI TUNCEL İSTİHBARATTAN ÇIKARILIYOR

Ramazan Akyürek’in Trabzon Emniyet Müdürlüğü’nden, İstihbarat Daire Başkanlığı’na atanmasının ardından, yeni emniyet müdürü, Erhan Tuncel’i Kasım ayında istihbarat elemanlığından çıkartıyor. Ancak, Tuncel’in polis ile irtibatı sürüyor. Kasım ayından itibaren, biri cinayet günü olmak üzere telefonla 25 görüşme yapıldığı tutanaklarda yer alıyor.

Hrant Dink cinayeti haber alınınca, Trabzon emniyeti Erhan Tuncel’i hemen Terörle Mücadele Şubesi’ne çağırıyor. 18 saat boyunca şubede tutulan Tuncel, “Cinayeti bizim grup yapmadı, Yasin Hayal burada” ifadesi üzerine bırakılıyor.

Ogün Samast yakalanıp, Yasin Hayal İstanbul’a getirilince Erhan Tuncel’in ismi yeniden ortaya çıkıyor. Bunun üzerine İstanbul emniyeti, Trabzon’dan Tuncel hakkında bilgi istiyor ancak bir gün boyunca hiç bilgi gelmiyor. Ertesi gün, bilgi beklenirken, Tuncel’in kendisi uçakla İstanbul’a gönderiliyor.

Tuncel’in İstanbul’daki sorgusunda anlattıklarından, 5 sayfalık tutanak hazırlanıyor. Görüşmede Erhan Tuncel’in hem Yasin Hayal’i, hem de kendisiyle irtibat kurmaktan sorumlu polisi kullandığı izlenimi ortaya çıkıyor. Emniyete yakın kaynaklar, Erhan Tuncel’in, Trabzon’a ulaşması halinde Ogün Samast’ı az ceza alma vaadiyle polise teslim edip ikili rolünü sürdürmeyi planladığı görüşünde.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious