Erhan Tuncel'in sim kartları incelemede

  • Giriş : 07.02.2007 / 00:00:00

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink cinayetiyle ilgili soruşturma derinleştikçe ilginç bilgilere ulaşılıyor

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Kartların geriye dönük tüm dökümleri mercek altına alındı. Tuncel'in hangi saatte kimlerle görüştüğü tek tek inceleniyor. Alınan bilgilere göre, Trabzon polisinin yanı sıra jandarmaya da istihbarat taşıdığı belirtilen Erhan Tuncel, bir sim kartı özel işleri için, birini de Yasin Hayal grubuyla görüşürken kullanmış. Diğer üç kartı ise jandarma ve polisle irtibata ayırmış. Tuncel'in Trabzon'daki emekli bir albay ile yaptığı görüşmeler de dikkat çekiyor. Soruşturmanın bu yönde derinleştirileceği kaydediliyor.

Erhan Tuncel, polis ve savcılıktaki ifadelerinde susma hakkını kullandı. Soruşturmada elde edilen deliller çerçevesinde tutuklanarak cezaevine gönderilen Tuncel'in hazırlanacak iddianameyi beklediği öne sürülüyor. Ancak cinayetin işlendiği 19 Ocak'tan bugüne kadar 'büyük abi' Erhan Tuncel'in bağlantılarını ortaya dökebilecek önemli gelişmeler yaşandı. Hrant Dink'e suikast düzenleneceğini 1 yıl önce Trabzon polisine ihbar eden Tuncel'in 5 ayrı cep telefonu numarasına sahip olduğu belirlendi.

Muhbir Erhan Tuncel'in telefon görüşmelerinden, Trabzon'da bulunan emekli bir albayla da irtibatlı olduğu belirlendi. Soruşturmanın önümüzdeki günlerde bu yönde genişleyeceği belirtiliyor. Tuncel'in bağlantılarının, soruşturmayı yürüten mülkiye müfettişlerinin raporlarına da yansıması bekleniyor. Müfettişlerin raporlarında polis ve jandarma arasındaki koordinasyonsuzluğa da dikkat çekileceği öğrenildi. Soruşturmada yardımcı eleman olarak polise bilgi sağlayan Erhan Tuncel'in bir başka birime daha eleman olarak bilgi sağlaması üzerine polisin Kasım 2006'da Tuncel'i yardımcı elemanlıktan çıkardığı da belirlendi. Tuncel'in, bu birimin üst düzey yöneticileri ile de çok sayıda görüşmeleri tespit edildi

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious