Erivan'da Obama kaygısı başladı

Erivan'da Obama kaygısı başladı.10631
  • Giriş : 05.11.2008 / 21:34:00

Ermenistan, Obama'nın sözde Ermeni soykırımını tanıyacağına ilişkin verdiği sözü yerine getireceğinden kuşkulu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Ermenistan Dışişleri Bakan Yardımcısı Arman Kirakosyan, ABD yeni Başkanı Barack Obama'nın sözde Ermeni soykırımını tanıyacağına ilişkin daha önce verdiği sözü yerine getirip getirmeyeceğinden emin olmadıklarını söyledi. Novosti-Armeniya haber ajansının verdiği bilgiye göre ABD Erivan Büyükelçiliği girişimleriyle yapılan "seçim sonrası sabah" adlı etkinlikte konuşan Kirakosyan, 1965 yılından bu yana ABD başkan adaylarının sözde Ermeni soykırımını tanıyacaklarına ilişkin vaatte bulunduklarını, ancak bunu yerine getirmediklerini hatırlattı.

Kirakosyan, "Obama'nın konuyla ilgili sözünde duracağını söylemek zor. ABD devlet başkan adayları 1965 yılından bu yana hep Ermeni soykırımını tanıyacaklarıyla ilgili vaatlerde bulundular, ama daha sonra hiçbir zaman olayı soykırım olarak nitelendirmediler." dedi.

Türkiye'nin ABD'nin en yakın müttefiki olduğuna dikkat çeken Ermeni Dışişleri Bakan Yardımcısı Kirakosyan, "Türkiye NATO üyesi olarak Ortadoğu'da ABD'nin en yakın müttefiki. Dolayısıyla Ankara ile ilişkileri bozmak, Washington'un dış politikası için sorunlar oluşturabilir. Fakat Ermeni soykırımı yasa tasarısının kabul edilmesi, tam tersi büyük önem arzedecek ve istikrarın oluşturulmasına katkı sağlayacak." diye konuştu.

Obama'nın iktidara gelmesiyle, ABD dış politikasında önemli değişiklikler yaşanacağını ve bunun da tüm dünyada istikrarın sağlanmasına yardımcı olacağını ifade eden Kirakosyan, "Ermenistan da yeni girişim ve değişikliklerden yana. Biz de bu değişimin bölgemize barış ve huzur getirmesini istiyoruz." açıklamasında bulundu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*