Erkan: İMKB daha istikrarlı ve güvenilir

Erkan: İMKB daha istikrarlı ve güvenilir.8992
  • Giriş : 15.12.2008 / 14:46:00

İMKB Başkanı Erkan, 2001 krizinde borsada, yüzde 61'den yüzde 36'ya düşen yabancı payının, güncel küresel krizde yüzde 71'den yüzde 67 seviyelerine gerilediğini belirterek önemli bir ayrıntıya dikkat çekti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Hüseyin Erkan, İMKB'nin, gelişmekte olan ülke piyasalarıyla karşılaştırıldığında, daha istikrarlı, likit ve güvenilir bir görüntü çizdiğini kaydetti.

"Küresel Ekonomi ve Türkiye" konulu toplantıda konuşan Erkan, küresel finansal krizin tüm dünyayı etkisi altına aldığını ve halen hız kesmediğini vurgulayarak, likiditeyi artırmaya ve güveni tesis etmeye yönelik tüm önlemlere karşın, kredi kanallarında yaşanan daralmanın aşılamamasının, reel sektör üzerinde sıkıntı yarattığını anlattı.

Yabancı doğrudan yatırımların mevcut küresel koşullarla birlikte azalması beklendiğini dile getiren Erkan, portföy rakamlarına bakıldığında ise Türkiye'ye gelen portföy yatırımlarında düşüşün sınırlı olacağının tahmin edildiğini söyledi.

Erkan, aralık başı itibariyle gelişmiş piyasaların ortalama fiyat-kazanç oranının, 10,4, gelişmekte olan piyasaların 7,7, İMKB'nin ise 4,8 olduğunu kaydetti.

-"İŞLEM HACMİNDE YAŞANAN DÜŞÜŞ, SINIRLI"-

Hüseyin Erkan, küresel krizle birlikte tüm borsalarda hisse senetleri fiyatlarında sert iniş ve çıkışlar yaşandığını belirterek, "Bunun sonucu olarak Rusya gibi bazı ülkeler borsalarını durdurma kararı almışlar, İMKB ise işlemlerine devam ederek, piyasa dinamiklerinin gerçek belirleyici olması yönündeki kararlılığını göstermiş ve organize bir piyasa olarak gerçek işleri olan fiyat oluşumunu etkin ve şeffaf bir şekilde sağlamıştır" diye konuştu.

İMKB'nin bu yöndeki kararlılığının, Dünya Borsalar Birliğinin bu yılki genel kurul toplantısında tüm üye borsalarca, piyasaların, dünyada yaşanan belirsizlik ortamı içerisinde her halükarda açık kalacağına ilişkin ortak bir deklarasyonuyla teyit edildiğini anlatan Erkan, şunları kaydetti:

"Kriz döneminde Ulusal 100 endeksimiz gelişmiş ülkeler ortalamasından daha düşük, gelişmekte olan ülkeler ortalamasından ise daha yüksek performans göstermiştir. Krizin başladığı Ağustos 2007 tarihinden bu güne endekslerin performansı karşılaştırıldığında Ulusal-100, en çok düşen borsalar arasında 11. sırada yer almaktadır.

İşlem hacmi ve yabancı yatırımcıların payına baktığımızda, İMKB'nin işlem hacminde yaşanan düşüş, sınırlı kalmıştır. Gelişmekte olan ülkelerde işlem hacmi, yüzde 21 düşerken, İMKB'de sadece yüzde 9 düşmüştür. Yabancı yatırımcıların hisse senetleri piyasasındaki payında düşüş de önceki krizlere göre daha sınırlı olmuştur. 2001'de yaşanan Türkiye'ye mahsus olan krizde yüzde 61'den yüzde 36'ya düşen yabancı payı, güncel krizde yüzde 71'den yüzde 67 seviyelerine gerilemiştir. Bu açılardan İMKB, gelişmekte olan ülke piyasalarıyla karşılaştırıldığında, daha istikrarlı, likit ve güvenilir bir görüntü çizmektedir."

İMKB Başkanı Erkan, adil, şeffaf ve hesap verebilir yönetim ilkelerini belirleyen kurumsal yönetim ilkelerinin, Türkiye'de de gittikçe önem kazandığını ve Sermaye Piyasası Kurulu tarafından, OECD ilkeleri dikkate alınarak "Uygula, uygulamıyorsan açıkla..." şeklinde düzenlendiğini ve halka açık şirketler tarafından uygulandığını vurguladı.

Kurumsal derecelendirme notu 10 üzerinden en az 6 olan İMKB şirketlerini içine alan bir "Kurumsal Yönetim Endeksi" oluşturduklarını hatırlatan Erkan, beklendiği üzere, kurumsal yönetim ilkelerine önem veren şirketlerin piyasa değerlerinin olumlu olarak etkilendiğine işaret etti.

Erkan, kriz dönemini içine alan süreçte söz konusu endeksin, en çok tanınan Ulusal 100 Endeksine oranla çok daha iyi bir performans gösterdiğini bildirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*