Erkan Mumcu, Yargıtay kararını değerlendirdi

  • Giriş : 10.02.2006 / 00:00:00

Parti teşkilatının açılışı için Muğla'nın Marmaris ilçesine gelen ANAVATAN Genel Başkanı Erkan Mumcu, Danıştay'ın başörtülü okul müdürünün sokakta da başını örtemeyeceğiyle ilgili kararının temel insan haklarına aykırı olduğunu söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Mumcu, "Gazeteci arkadaşlar fotoğraf çekmezse sigara da içeceğim." dedi ve daha sonra sigara yaktı.

Erkan Mumcu, Danıştay'ın başörtülü okul müdürünün sokakta başını örtmesine, okulda açmasına ilişkin kararıyla ilgili soruya şöyle cevap verdi: "Kararın öyle yorumlanabileceğini zannetmiyorum. Temyiz aşaması da varmış. Onun da tamamlanmasını beklemek lazım ama devlet memurlarının mesai dışında kılık kıyafetini düzenleyebilecek bir yasa ve yönetmelik yetkisi yok. Bu, temel insan haklarına aykırıdır. Dolayısıyla yargı kararının bu yönde olabileceğine ihtimal vermiyorum. Her ne kadar haberler böyleyse de bu çok açık bir biçimde hukuka aykırı. Yargıdan bu yönde bir karar çıkacağını düşünmüyorum. Kararın haberleştirilirken bu biçime dönüştürülmüş olmasından endişe ediyorum. Onun için yargı kararını mutlaka görmem lazım."

Danıştay'ın meslek liseleriyle ilgili kararına da değinen ANAVATAN Genel Başkanı, bu konudan hükümeti sorumlu tuttu.

Anayasa değişikliği için destek gerekiyorsa vereceklerini ifade eden Mumcu, "Sadece imam hatiplileri değil, bütün meslek liselilerini üniversiteye girişte dezavantajlı hale getiren ilgili yönetmelikler ve o yetkiyi veren yasa değiştirilmesi gerekir. Aksi takdirde açık lise gibi kaçamak yöntemlerle sorunu çözmek mümkün değil." diye konuştu.

Açık lise uygulamasının sistemin bütünlüğünü bozduğunu ve sistemi dejenere eden bir yapı olduğunu belirten Mumcu, "Yapılması gereken, hükümet olmanın sorumluluğunu idrak edip yasal değişiklikleri yapmak. Bakanlık yaptığım dönemden beri savunduğum budur. Hükümetin bu konuda herhangi bir çözüm getirmek için çalıştığını düşünmüyorum. Çözümmüş gibi gösterdiği kaçamaklarla vatandaşa, 'Ben yapmak istiyorum ama mahkemeler izin vermiyor' gibi, yargıyı düşman gösteren bir tutum takınıyor. Bu hem meslek lisesi mezunlarına hem imam hatip lisesi öğrencilerine hem de yargıya haksızlık. Anayasa Değişikliği konusunda ihtiyaç varsa, Türkiye'nin insan haklarının ve özgürlüklerin tam olarak kullanıldığı, hukuk devleti olarak işleyebildiği ülke olması için her türlü düzenlemeye destek vermeye hazırız." dedi.

Mumcu, daha sonra Pineta Otel'e geçerek partililerle buluştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious