Erkan Mumcu bir kadının Cumhurbaşkanı olmasını istiyor

  • Giriş : 13.05.2006 / 00:00:00

Anavatan Partisi Genel Başkanı Erkan Mumcu, Genel Başkan Yardımcısı Edip Safter Gaydalı'nın Bitlis'in Gayda köyündeki evinde "Gönlümden geçen, halkın, bir kadını Cumhurbaşkanı seçmesidir." dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

"CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ın, cumhurbaşkanlığı için Abdüllatif Şener'i gündeme getirdiği" haberleriyle ilgili soru üzerine Mumcu, "Ben, Anayasa'nın çizdiği profile bakarım. Bu profile uyan herkes Cumhurbaşkanı adayı olabilir" diye konuştu.

Bir gazetecinin, "Eşinin türbanlı olması engel midir?" sorusuna karşılık Mumcu, bunun kesinlikle engel olmadığını, Cumhurbaşkanı adayı olacak kişilerde bulunması gereken vasıfların Anayasa'da belirtildiğini anlattı. Mumcu, mesele bu boyutuyla tartışıldığı sürece Türkiye'nin bir adım ileri gidemeyeceğini söyledi.

Bir başka soru üzerine de Mumcu, "Gönlümden geçen, halkın bir kadını Cumhurbaşkanı seçmesidir. Bu, Türkiye'nin çok önemli mesafeler kat etmiş olduğunu bütün dünyaya gösterecek bir manzaradır. Türkiye'de yüzlerce yıldır toplum hayatında geri planda bırakılmış kadınların ön plana geçişlerinin habercisi olacaktır." dedi.

"Anayasa Mahkemesi Başkanı Tülay Tuğcu'nun Cumhurbaşkanlığı için adı geçiyor" diyen bir gazeteciye Mumcu, "AKP'nin kimseyle mutabakat aradığını zannetmiyorum. Şunu da anlamış değilim; bir Ana Muhalefet Partisi Genel Başkanı, hangi telakki ile muhalefet ettiği bir hükümetin içinden bir bakanı Cumhurbaşkanı adayı olarak onaylayabileceğini ifade eder?" diye konuştu.

"Cumhurbaşkanlığı için Erdoğan, Arınç, Şener'den hangisi deseler, seçiminiz ne olur'' şeklindeki soruya Mumcu, "Böyle birşeyin üzerinde durmak istemem. Benim kişisel olarak tercihim, çok daha üstün niteliklere sahip bir insan olmalıdır. Ama benim asıl tercihim, halkın seçtiği bir Cumhurbaşkanı olmasıdır. Halkın seçtiği Erdoğan ise başımın tacıdır. Arınç ise de başımın tacıdır. Bugün ismini bilmediğimiz herhangi bir kişi ise mesela bir kadınsa o başımın iki kat tacıdır.'' cevabını verdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious