Erkan Mumcu ne söylemek istedi?

  • Giriş : 25.04.2007 / 00:00:00

Mumcu, ''En hayırlısı erken seçim. Bundan sonraki olacaklar konusundaki sorumluluk iktidar partisinindir'' dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Mumcu, Anayasa Mahkemesi'nin 45. kuruluş yıldönümü dolayısıyla Sheraton Otel'de düzenlenen resepsiyonda gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Cumhurbaşkanlığı seçiminin yapılacağı cuma günü TBMM'ye gidip gitmeyeceklerinin sorulması üzerine Mumcu, ''Oraya gitsek de gitmesek de Türkiye için en hayırlı olan erken seçim yapmaktır. Tarih önünde bunu kayda geçiriyoruz'' diye konuştu.

Mumcu, ''TBMM'de cumhurbaşkanlığı seçimine girseler ve seçim yapılsa, Anayasa Mahkemesi hukuka aykırı bir içtihat geliştirse ya da geliştirmese bile erken seçim ihtimali dışındaki tüm ihtimallerin Türkiye için iyi olmayacağını'' savundu.

Cumhurbaşkanlığı seçiminin erken seçimden sonra yapılabileceğini söyleyen Mumcu, ''50 günde erken seçim yapılır herkes de selam çakar'' dedi. İktidara aklı selime çağırmaktan başka bir yol olmadığını söyleyen Mumcu, ''Biz ilan ettik, en hayırlısı erken seçim. Bundan sonraki olacaklar konusundaki sorumluluk iktidar partisinindir'' diye konuştu.

Cumhurbaşkanlığı seçimi için cuma günü Meclis'e gitmeyi tercih eden milletvekilleri olup olmayacağının sorulması üzerine, Mumcu, ''Ben sözde değil, özde demokrat bir adamım. Parti tutumunu ifade ederim ama, kararı milletvekilleri özgürce verir'' yanıtı verdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious