Erkan Mumcu'dan Bahçeli'ye ziyaret

  • Giriş : 18.04.2007 / 00:00:00

Cumhurbaşkanlığı seçimine kısa süre kala Ankara'da hareketli günler yaşanıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Dün Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile görüşen ANAVATAN Partisi lideri Erkan Mumcu bugün de MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'yi ziyaret etti. Mumcu, Bahçeli'nin ''cumhurbaşkanının genel bir uzlaşmayla seçilmesi''ne işaret ettiğini söyledi.

Mumcu bugün beraberinde ANAVATAN Grup Başkanvekili Süleyman Sarıbaş ile MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'yi ziyaret etti.

Yaklaşık 45 dakika süren görüşmenin ardından MHP Genel Merkezi'nden ayrılırken gazetecilere açıklamalarda bulunan Mumcu, Bahçeli ile cumhurbaşkanlığı seçimi konusunda görüş alışverişinde bulunduklarını kaydetti.

Mumcu, "Sayın Bahçeli cumhurbaşkanlığı makamının özelliği konusunda vurguda bulunmuştur. Bu makamın geniş bir uzlaşmayla, toplumsal birliği, ülkenin ve devletin birliğini temsil eder bir yaklaşıma uygun şekilde seçilmesi gereğine işaret etmiştir" dedi.

"İktidar partisinin bu konuda çoğunluk iradesini yeterli gören yaklaşımını onaylamadıklarını" açıkça ifade ettiklerini aktaran Mumcu, "Bu görüşmelerin benim için değeri, bugün parlamentoda temsil edilmiyor olsalar bile milletin belirli bir kesiminin güven duyduğu, oy verdiği siyasi partilerin görüşlerinin bu sürece yansıtılmasıdır. Amacım budur. Bundan sonraki temaslarımı da tamamladıktan sonra, Anavatan Partisi olarak aldığımız izlenimlerden de yararlanarak bir karar oluşturacağız" şeklinde konuştu.

Mumcu, temaslarının ardından Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile yeniden bir araya gelip gelmeyeceği sorusu üzerine, "Henüz böyle bir görüşme planlamış değiliz ama buna gerek duyulursa, ortaya çıkan sonuç böyle bir ihtiyacı baş gösterirse tabii ki bunu da yaparız. Ama şimdiden planladığımız böyle bir şey yok" dedi.

Mumcu: "Halka gidelim"

Erkan Mumcu dün Başbakan Erdoğan ile yaptığı görüşmenin ardından kameraların karşısına geçmiş ve ''Cumhurbaşkanı seçimi için halka gidelim'' çağrısında bulunmuştu.

Mumcu, Başbakan Erdoğan'ın bu konuda "zaman" gibi bir çekincesi olduğunu belirtti ve "Ancak Anayasa'da bu değişikliği yapmak için hem zaman hem de fırsatımız var. Bizimle bu konuda işbirliği yapmak isteyen herkese açığız" diye konuştu.

Erkan Mumcu, cumhurbaşkanlığı makamının bir çözüm adresi olduğunu belirterek, bir gerginlik potansiyeline dönüşmesinin kaygı verici olduğuna işaret etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious