Erkek, kadınını nasıl kollar?

Erkek, kadınını nasıl kollar?.7606
  • Giriş : 25.11.2008 / 20:28:00
  • Güncelleme : 23.09.2016 / 10:42:01

Şu anda belki dünya çapında binlerce kadın eşlerinden dayak yiyor. İzleyeceğiniz bu videoda erkek, kadınını koruyor ancak işler biraz karışık!

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:


Bugün Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü. Şiddete göz yumarak, şiddete suç ortağı olmayın. Değişimi yaratmak ve insan haklarını evlerimizin içine getirmek ellerimizde.

Dünya geneline baktığımızda istatistikler korkunç…

- 15 - 40 yaş arası birçok kadının kanser, trafik kazaları ya da sıtma yerine toplumsal cinsiyet kökenli şiddet nedeniyle ölüyor ya da yaralanıyor.

- Her 3 kadından biri, dövülüyor,cinsel ilişkiye zorlanıyor ya da taciz ediliyor.

- Kadın cinayet kurbanlarının yüzde 70'i erkek partnerleri tarafından öldürülüyor.

IFrame


Kadına yönelik şiddet “doğal” ya da “kaçınılmaz” değil! Sosyal ve siyasi kurumlar, kadınların boyunduruk altına alınmalarını ve kadına yönelik şiddeti besliyor. Kadına yönelik şiddetin temelinde ise, kadınlarla erkeklerin hayatın her alanında eşit olduğunu reddeden erkek egemen bakış açısı var.

Kadınlara yönelik şiddet, topluluk liderleri ile hükümet ve yargının en üst seviyesindekiler tarafından büyük ölçüde hoşgörülüyor, hatta onaylanıyor. Kadınların şiddet içeren saldırılara ilişkin şikayetler, veya öldürülme ya da intihar gibi görünen ölümleri hakkında yetkililer seyrek olarak ayrıntılı soruşturmalar yürütüyor. Şiddet görünür kılınmıyor. Çeşitli nedenlerle birçok kadın resmi şikayette bulunma olanağına sahip değil.

Uluslararası insan hakları hukukuna göre devletler, kadınların eşitlik, yaşam, özgürlük ve güvenlik haklarını, ayrımcılık, işkence ve zalimane, insanlık dışı ya da onur kırıcı muameleye maruz kalmama hakkını güvence altına almak için gereken önlemleri almak zorunda.

Devletler bu hakları gerçekleştirecek, insanları bu hakların ihlalinden koruyacak ve hakları ihlal edilenlere giderim ve tazminat sağlayacak politika ve planlara sahip olmak zorunda. Bizler kadına yönelik şiddet ve ayrımcılık suçlarında faillerin yakalanma ve cezalandırılma korkusu olmadan bu suçları işledikleri sürece şiddet döngüsünün kırılamayacağını düşünüyoruz.

Kadına yönelik şiddet normal değildir, yasal değildir ve kabul edilebilir değildir. Kadına yönelik şiddetle mücadele, devletin en üst düzey yetkililerinden bağımsız kişilere kadar herkesin sorumluluğudur.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*