Erkek çocuk için 4 kız feda

  • Giriş : 26.09.2006 / 00:00:00

Niğde'de sağlıklı bir erkek çocuk dünyaya getirebilmek için hamile kalan kadının 5 çocuğundan 4'ü kas hastalığına yakalandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Konya Numune Hastanesine, kas hastası 4 çocuğu için rapor almaya gelen Medine Kızıl, 15 yıl önce halasının oğlu Ali İhsan Kızıl'la hayatını birleştirdiğini, bu evlilikten 4'ü kas hastası 5 çocuk dünyaya getirdiğini söyledi.

Çocuklarının hepsini Niğde'nin Obruk köyündeki evlerinde dünyaya getirdiğini belirten Kızıl, “İlk kızım Hatice dışında, 14 yaşındaki Şadiye, 11 yaşındaki Mehmet, 9 yaşındaki Hatice Büşra da tedavisi olmayan kas hastalığına yakalandı. Bu nedenle tekrar çocuk sahibi olmak istemedim” dedi.

Ancak, kocası ve yakın akrabalarının kendisinden sağlıklı bir erkek çocuk dünyaya getirmesini istediğini anlatan Kızıl, aksi takdirde kocasının tekrar evleneceği şeklinde kendisine sürekli baskı uygulandığını öne sürdü. Kızıl, şunları kaydetti:

“Bu baskılara daha fazla dayanamadığım için 5 yıl önce tekrar hamile kaldım. Doktorlar, dünyaya getireceğim 5'inci çocukda da aynı hastalığın olabileceğini söyledi. Ancak töreler gereği bile bile hamile kaldım. En sonunda bir erkek çocuk dünyaya getirdim. Umutcan ismini verdiğimiz bu oğlumuzda da 2 yaşından sonra aynı hastalık başladı. Artık ne yapacağımızı bilmiyorum. Hasta olan 4 çocuğum da bedensel olarak gelişemedi. Hiçbir sağlık güvencemiz yok. Ne yapacağımzı bilemiyorum.”

Eşinin kamyon şoförlüğü yaptığını belirten Kızıl, çocuklarını tedavi ettirebilmek için İstanbul'a gittiklerini ve bir süre bu şehirde yaşadıklarını, ancak bu çabalarından olumlu bir sonuç alamadıklarını kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious