Erkek erken ölüyor kadın az kazanıyor

Erkek erken ölüyor kadın az kazanıyor.10686
  • Giriş : 30.05.2007 / 16:08:00

AB üyesi ülkelerde yaşayan erkekler kadınlara göre daha erken hayatını kaybediyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

AB üyesi ülkelerde yaşayan erkekler kadınlara göre daha erken hayatını kaybediyor, kadınlar ise erkeklerden daha az para kazanıyor.

AB tarafından hazırlanan ve Avrupa Komisyonu Türkiye Delegasyonu tarafından yayımlanan kitapçıkta, AB ve AB üyesi ülkelerin vatandaşlarına ilişkin bilgilere ve istatistiklere yer veriliyor.

En son Bulgaristan ve Romanya'nın katılımıyla 27 üye ülkeden oluşan AB'de, 500 milyona yakın kişi yaşıyor. AB bu sayıyla, Çin ve Hindistan'dan sonra dünyanın üçüncü büyük nüfusuna sahip.

AB coğrafi büyüklük olarak ise ABD'nin yaklaşık olarak sadece beşte ikisi olmasına rağmen nüfus açısından ABD'den yüzde 57 daha fazla. AB'nin toplam nüfus artışının çoğu ise göç alımına bağlı.

AB'de doğum oranlarının düşmesi ve Avrupalıların daha uzun yaşaması, birliğin geleceği için önemli etkiler oluşturuyor.

1960'da doğan bebeklerin tahmini yaşam süresinin erkekler için 67, kadınlar için 73 yılken, bu sayılar 2002'de erkeklerde 75, kadınlarda 81 ve üzeri oldu.

Avrupa'da doğum oranları da düşüyor. Günümüzde kadınların hayatları boyunca ortalama bir çocuk sahibi oldukları görülüyor.

Avrupalıların yaşam standartları, geçtiğimiz 10 yıl içinde kayda değer bir şekilde yükseldi. 1995'te kişi başına GSYİH (satınalma gücü olarak) 15.200 iken, 2003 yılında bu sayı 21.400'e yükseldi.

En yüksek yaşam standartları olan AB ülkesi ise Lüksemburg.

Sigara, kötü beslenme ve hareket eksikliği

AB'de erkekler sigara kullanımı, kötü beslenme ve hareket eksikliği nedenleriyle kanser ve iskemik kalp hastalıklarından hayatlarını daha erken kaybediyor.

Avrupa'daki insanların yüzde 38'i haftada en az bir kez spor yapıyor ve genel olarak kadınlara göre erkekler daha fazla spor yapıyor.

Eğitime önem veren Avrupalılarda bir nesil önce kadınlar erkeklere oranla daha az eğitim alırken, 2001 yılında Avrupa'da erkeklerden daha fazla kadın yüksek öğrenim kurumlarından mezun oldu.

Avrupalıların eğitim için seçtiği konular cinsiyetlerine göre farklılık gösteriyor.

Erkekler, bilim, bilişim ve mühendislik alanlarını tercih ederken, kadınlar sanat, beşeri bilimler ve hukuk alanlarını tercih ediyor.

Erkekler daha çok kazanıyor

AB ülkelerinde kadınlar ortalama olarak erkeklerden daha az para kazanıyor.

AB'de insanların yüzde 60'ından fazlasının işi var. 1950'lerde AB'de insanların yüzde 20'sinden fazlası çiftlikte, yüzde 40 kadarı ise endüstriyel iş kolları ile uğraşıyordu. 2003 yılında bu rakamlar yüzde 5.2 ve yüzde 25.5'e düştü.

Avrupa vatandaşlarının çoğu hayatlarından memnun, ancak bir yandan da endişe ve üzüntülere sahipler. Her dört kişiden üçü ülkelerinin karşı karşıya olduğu en önemli iki konu olarak işsizlik ve ekonomik durumu görüyor.

Avrupalıların yarıdan fazlası kendi dilinden başka en az bir Avrupa dili daha konuşabiliyor. İkinci dil olarak en çok konuşulan diller ise İngilizce, Fransızca, Almanca ve Rusça.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious