Erkek hemşirelerin gözü mahkemede

  • Giriş : 03.03.2007 / 00:00:00

"Kadın olmak" şartı arandığı için ataması yapılmayan erkek hemşireler için son sözü Anayasa Mahkemesi söyleyecek

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Cumhuriyet Üniversitesi Hemşirelik Meslek Yüksekokulunu bitiren Alkar Acıyurt, 2005 yılında KPSS'ye girerek, yeterli puanı aldı. Ancak, 1954'te çıkarılan 6283 sayılı Hemşirelik Kanunu'na göre KPSS Tercih Kılavuzunda hemşire olarak yapılacak atamalarda "kadın olmak" şartı arandığı için Acıyurt'un herhangi bir hastaneye ataması yapılmadı.

ESASTAN GÖRÜŞÜLECEK

Hükmün kaldırılması için Danıştay'a dava açan Acıyurt'un talebi, Danıştay 12. Dairesi tarafından Hemşirelik Kanunu'nun 3. maddesinin Anayasa'ya aykırı olduğu kanaatine varılarak, iptal talebiyle Anayasa Mahkemesi'ne gönderildi. Daire, ayrıca kılavuzdaki "hemşire kadro ve pozisyonlarını tercih edecek adayların cinsiyetinin kadın olması şarttır" kuralının ve bu kural uyarınca davacının atamasının yapılmamasına ilişkin işlemin yürütmesini durdurdu. Bu karara Sağlık Bakanlığı ve ÖSYM itiraz ederek, daire kararının kaldırılmasını istedi. İtirazı görüşen Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu, Bakanlık ve ÖSYM'nin itirazını kabul etti. Kurul, söz konusu işlemin dayanağı olan yasanın ilgili maddelerinin iptali istemiyle Anayasa Mahkemesi'nde açılan dava sonuçlandıktan sonra karar verilmesini istedi.

YASA MECLİS'TE BEKLİYOR

Yüksek Mahkeme, sözkonusu hükmün durdurulması istemini daha sonra esastan görüşerek karara bağlayacak. Sağlık meslek yüksek okullarının hemşirelik bölümleri ile hemşirelik yüksek okullarına 1999'da erkek öğrenci alınmaya başlanmıştı. Ancak, yasanın söz konusu hükmü nedeniyle 2003'de erkek öğrenci alımı durduruldu. Değişikliği yapacak kanun teklifi yasalaşmayı bekliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious