'Erkek öğrenciler şiddet yanlısı'

  • Giriş : 24.12.2006 / 00:00:00

Sakarya'da ilköğretim okulu öğrencileri arasında yapılan bir anket, medyanın çocukların şiddet davranışı göstermelerinde önemli bir yeri olduğunu ortaya çıkardı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Beş sorudan oluşan ankette, çocukların şiddete karşı tutumlarını ve nerelerden nasıl etkilendiklerini ölçmeyi amaçladıklarını belirten Kaymakçı, öğrencilerin, şiddetle en çok nerede karşılaştıkları sorusuna, televizyon cevabı verdiklerini bildirdi.

Ankete göre, şiddet algılamasının sınıf seviyesine göre değişkenlik gösterdiğini, sınıf seviyesi yükseldikçe şiddetten etkilenme faktörlerinden televizyonun öne çıkmaya başladığını ifade eden Kaymakçı, şunları söyledi:

“Mesela 3. sınıfta şiddet kaynağı olarak televizyon dördüncü sıradayken, 6. sınıfta ilk sıraya geçiriyor. Yani erkekler için sokak birinci sıradayken, yaş ilerledikçe sokak ikinci sıraya geriliyor, televizyon birinci sıraya çıkıyor. Bu çok belirgin bir şey. Genel ortalamaya baktığımızda da yine 3. sınıflarda televizyon dördüncü sıradayken, yaş ilerledikçe bu ilk sıralara çıkıyor. Sonuç olarak şunu söyleyebiliriz, medyanın çocukların şiddet davranışı göstermelerinde oldukça büyük bir yeri var.”

Ankete göre öğrencilerin şiddetle en çok televizyonda karşılaştıklarına dikkati çeken Kaymakçı, şöyle dedi:

“Evde şiddetle karşılaştığını söyleyen öğrenci sayısı ise 185'i kız, 152 erkek olmak üzere toplam 337'dir. Yani 5 bin 28 öğrencinin yaklaşık yüzde 6.7'si evde şiddet gördüğünü ifade etmiş. Kızlar erkeklere nazaran daha fazla şiddet gördüklerini belirtiyorlar.”

ERKEK ÖĞRENCİLER ŞİDDET YANLISI

Öğrencilerin “Birisi size vurursa ne yapardınız” sorusuna verdikleri cevabı genel olarak değerlendirdiklerinde, çocukların yüzde 51,2'sinin uzlaşmacı bir tutum, yüzde 26,2'sinin şiddet yanlısı, yüzde 20,9'unun pasif tavır sergilediklerinin görüldüğünü bildiren Kaymakçı, şöyle devam etti:

“Kız öğrencilerin verdiği cevaplara baktığımızda, yüzde 57,6'sının uzlaşmacı, yüzde 21,5'inin pasif ve yüzde 19'unun şiddet yanlısı olduğunu belirliyoruz. Erkek öğrenciler ise yüzde 45 uzlaşmacı, yüzde 33,1 şiddet yanlısı ve yüzde 20,2 pasif kalıyorlar. Kız ve erkek öğrencileri incelediğimizde, kızların erkek öğrencilere göre daha uzlaşmacı, erkek öğrencilerin daha şiddet yanlısı tutum sergiledikleri görünüyor.”

“BÜYÜDÜKÇE ŞİDDET YANLISI OLMA EĞİLİMİ ARTIYOR”

Ankete göre, şiddet yanlısı olma eğiliminin kız öğrencilerde yüzde 19, erkeklerde yüzde 33.1 olduğunu ifade eden Kaymakçı, 3. sınıfta kızlarda şiddet yanlısı olma eğiliminin yüzde 13.6, erkeklerde yüzde 21 iken, 6. sınıfa doğru ilerledikçe hem kızlar da hem erkekler de şiddet yanlısı olma eğiliminin arttığının ortaya çıktığını kaydetti.

Kaymakçı, “Mesela bu oran kızlarda yüzde 24,8'lere, erkeklerde yüzde 46.3'lere kadar çıkıyor. Yani oldukça fazla. Bu da demek ki çocuklar şiddet davranışlarını yaşadıkları ortamda öğreniyorlar. Yani öğretmenlerinden olsun, aile içinden olsun, toplumda, sokakta, televizyonda yani gördükleri tüm örnekleri alarak buna göre davranışlar sergiliyorlar” diye konuştu.

Yapılan çalışmayla çocukların dünyasında şiddeti anlamaya çalıştıklarını ifade eden Kaymakçı, bütün yetişkinlerin davranışları konusunda dikkatli olmaları gerektiğini vurguladı. Kaymakçı, “Çocukların bizim davranışlarımızı örnek aldıkları ortaya çıkıyor. Biz kendimize dikkat edersek onlar da sanırım daha olumlu davranışlar geliştirecekler” dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious