Erkek olduğunu mahkeme kararıyla ispatladı

  • Giriş : 29.09.2006 / 00:00:00

Erzincan'da nüfus kayıtlarında kadın olarak gözüken Sinan Kaya (28) erkek olduğunu ispatlamak için mahkemeye başvurdu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Erzurum'da 1978 yılında Kaya çiftinin 7 çocuğundan birisi olarak dünyaya gelen Sinan Kaya 2000 yılının mart ayında vatani görevini yapmak üzere askere gitti. Askerliğini piyade komando er olarak Şanlıurfa'nın Akçakale ilçesinde tamamladı. İzzet Paşa mahallesinde yaşayan bir çocuk babası Sinan Kaya 2002 yılında İdil Kaya ile evlendi. 2005 yılında Erzincan Nüfus Müdürlüğü'ne başvurarak, çocuğunun kimliğini ve sağlık karnesini çıkartmak istedi. Ancak nüfus müdürlüğünde bayan olarak kayıtlı olduğu ortaya çıktı. Böyle bir şeyle hiç karşılaşmadığını ve yapılan yanlışlığın düzeltilmesi için 2005 yılında mahkemeye başvurarak, geçen bir yıl içerisinde erkek olduğunu kanıtlamak için mücadele verdi.

Eşinin ailesinin Erzincan'da ikamet etmesi ve bir mermer fabrikasında iş bulması üzerine Erzincan'a yerleşen Sinan Kaya, evliliğinden sonra bir erkek çocuğunun dünyaya geldiğini belirterek nüfus cüzdanını ve sağlık karnesini çıkartmak nüfus müdürlüğüne giderek, memurun kendisine kayıtlarda bayan gözüktüğünü söylemesi üzerine şok olduğunu ifade etti. Kaya; "Kayıtlarda bayan gözükmeme rağmen askerlik görevimi yaptım hem de hiç bir sorun çıkmadan. Kayıtlarda bayan gözükmesine rağmen nasıl evlendiğini nasıl kendisine mavi nüfus cüzdanı verildiğini merak ediyorum. Şimdiye kadar herhangi bir sorun çıkmadı. Çocuğum hastalandığı için sağlık karnesi çıkarmaya gittiğimde bana sen evlenemezsin nüfus kayıtlarında bayan olarak görünüyorsun dediklerinde kamera şakası yaptıklarını sandım. Bana memurun hatasından kaynaklanan bir hata olduğunu ve konuyu ancak mahkemenin çözüme kavuşturacağını söylediler. Mahkeme açtım ve sorunu düzelttik. 11 aylık olan oğluma sonunda sağlık karnesi çıkartabileceğim" diye konuştu.

Sinan Kaya'nın eşi İdil Kaya ise karşılaştıkları olay nedeniyle büyük bir şaşkınlık içerisinde olduğunu, çocuğu Ali Kaya'nın sağlık karnesi ve kimliğinin olmaması nedeniyle büyük sıkıntılar yaşadıklarını ifade ederek, bu durumun kendilerini çok üzdüğünü belirtti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious