Erkek sürücüler, kadın polislere karşı daha nezaketli

Erkek sürücüler, kadın polislere karşı daha nezaketli.7959
  • Giriş : 08.01.2008 / 20:53:00
  • Güncelleme : 08.01.2008 / 16:57:45

Konya'da kadın trafik polisi sayısının artırılması sayesinde, itirazlarının azaldığı bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Konya'da kadın trafik polisi sayısının artırılması sayesinde, sürücülerin yapılan uygulamalara itirazlarının ve şiddete yönelik davranışlarının azaldığı bildirildi.

Konya Emniyet Müdürlüğü Trafik Denetleme Şube Müdürü İbrahim Tatır, AA muhabirine yaptığı açıklamada, şu anda müdürlüklerinde 203 personelin görev yaptığını ve bunlardan 50'sini kadın trafik polislerinin oluşturduğunu söyledi. Bir süredir teşkilatlarına yeni katılan kadın polislerin kendi şubelerinde görevlendirildiğini ifade eden Tatır, kadın polislerin trafikte vatandaşla daha iyi iletişim kurabileceğini düşünerek böyle bir uygulama başlattıklarını bildirdi. Başta temel trafik eğitimi olmak üzere hizmet içi eğitimlerle tamamı kurs gören kadın trafik polislerinin performansından memnun olduklarını belirten Tatır, trafikte kadın personel görevlendirme uygulamasından olumlu sonuçlar aldıklarını bildirdi.

SÜRÜCÜLER, KADIN POLİSE KARŞI DAHA NAZİK

Kadın personelin görevlendirilmesinin ardından hatalı sürücülerin yazılan cezalara itirazlarının azaldığını ve kadın polislere daha nazik davrandıkları bilgisini aldıklarını ifade eden Tatır, şöyle devam etti: ''Trafik polisleri, hatalı sürücülere para cezası kesebiliyor, idari işlem yapabiliyor, bazen araçlarını trafikten men ediyor. Vatandaşlar da bu tür durumlarda bazen şiddetli davranışlarda bulunabiliyor. Oysa vatandaş, trafikte suçunu kabullenmeli, her şeye itiraz etmemeli. Kadın trafik polisleriyle, bu sorunu çözmüş olduk. Bu sayede, sürücülerin yapılan uygulamalara itirazlardan ve şiddetli davranışlardan kaçındıklarını gördük. Kadın arkadaşlarımıza, daha nazik davranıyorlar.'' Daha az olmakla birlikte bazı sürücülerin, kadın trafik polislerini zayıf görerek itirazda ya da hakarette bulunduklarını da belirten Tatır, ''Arkadaşlarımız sonuçta kanunları uyguluyor. Kadın polise mukavemet gösterip, hapis cezası alanlar oldu. Sürücülerimizin bu tür davranışlarda bulunması kendilerine zarar getirecektir'' diye konuştu. Büyük kentin getirdiği sorumluluklara herkesin katlanması gerektiğini vurgulayan Tatır, ''Herkesin kurallara uyması ve diğer insanların haklarına saygı göstermesi gerekiyor. Trafik kurallarına uymayan insanlar, kendi canına, malına, sevdiklerine zarar veriyor. Bu kapsamda vatandaşlarımızdan trafik kurallarını ihlal etmemelerini ve ister erkek ister kadın olsun trafik polislerine yardımcı olmalarını istiyoruz'' dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious