Erkekler daha çok töre mağduru

Erkekler daha çok töre mağduru.17997
  • Giriş : 17.12.2006 / 00:00:00

Emniyet Genel Müdürlüğü verilerine göre, ''namus'' nedeniyle öldürülen erkeklerin sayısının kadınlardan daha fazla.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Kocaeli Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümü Başkanı Prof. Dr. Sinan Özbek, yaptığı açıklamada, son dönemlerde basında yer alan haberlerin de etkisiyle, ''namus nedeniyle sadece kadınların öldürüldüğü'' şeklinde oluşan algılamanın gerçeği yansıtmadığını belirtti.

Namus cinayetlerini ''bir etnik grubun kültürel özelliği'' olarak değerlendirip, anlatmanın, yanlış olduğu kadar ırkçı bir yaklaşıma da yol açtığını vurgulayan Özbek, şu görüşleri savundu:

''Töre kanunlarının aşiretin ataerkil yapısını düzenlemek üzere üretildiği ve bunların da kadının üzerinde bir denetim kurduğu açıktır. Bu noktada ülkemizde görülen şekliyle namus cinayetlerini, kadına yönelen şiddetin bir formu olarak değerlendirmek sağlıklı görüşler üretmemize engel olacaktır. Namus cinayeti pratiğini bir etnik gruba özgü görme sıradan yaklaşımını da bir kenara bırakmayı sağlayacak yeterli veriye sahibiz. Ancak Türkiye'de görülen şekliyle namus cinayetlerinin ataerkil aşiret ilişkileriyle bütünleşen bir yapı olduğunu düşünüyorum.''

ERKEKLER MAĞDUR

Namus cinayetlerinin dünyada her tarafında yaşandığını, bu cinayetlerin mağdurlarının yalnızca kadınlar olmadığını ifade eden Özbek, ''Son dönemlerde namus nedeniyle sadece kadınların öldürüldüğü şeklinde bir algılama oluşmaktadır. Emniyet Genel Müdürlüğü verilerine göre namus nedeniyle öldürülen erkek sayısı kadınlardan çok daha fazladır. Son 6 yıl içinde namus cinayetlerinde ölen bin 190 kişiden 710'u erkektir'' dedi.

Namus anlayışına ters düşen bir olayın aile içinde yaşanması durumunda cezanın en ilkel ve acımasız şekliyle kadına verildiğini savunan Özbek, töre ya da namus adına öldürülen kadınların önemli bir kısmının, öldürülme nedeni ve şeklinin kayıtlara geçmediğini iddia etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious