Erkekler de ağlar

  • Giriş : 03.12.2006 / 00:00:00

Karısından dayak yediği, ailesi tarafından terkedildiği için evini terk etmek zorunda kalan insanların sığındığı "Erkek sığınma evi' sakinleri yılın bir gününün 'Dünya Erkekler Günü' olmasını istiyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Evsizlere, Güçsüzlere, Açlara, Cinsel Kurbanlara, Şiddet Mağdurlarına Şefkat Kapısı Yoksullukla Mücadele ve Ötekilere de İnsan Hakları Derneği'ne (Şefkat-Der) bağlı sığınma evinde kalan erkekler yılın bir gününün de 'Dünya Erkekler Günü' ilan edilmesini istiyor. Birleşmiş Milletler ve Avrupa Komisyonu'na erkekler günü için teklif sunduklarını belirten Şefkat-Der Genel Başkanı Hayrettin Bulan, dünya erkekler günü ilan edilmesi için TBMM başta olmak üzere Birleşmiş Milletler ve Avrupa Komisyonu'na başvuruda bulunduklarını belirtiyor.

Bulan, kamu ve sivil toplum kuruluşlarının kadın sorunlarını tartışmak ve çözümü noktasında öneriler sunduklarını ancak sayıları az da olsa erkek mağdurlar için yılın bir gününün de 'Dünya Erkekler Günü' ilan edilmesini istediklerini belirtiyor. Bulan, " Tüm Türkiye'de sayıları bin 500'ü bulan erkekler utandığından dolayı bazı sorunlarını pek rahat anlatamıyor. 'Dünya Kadınlar Günü' var, neden 'Dünya Erkekler Günü' neden olmasın. Yılda bir günün erkekler için kutlanmasını onlara çok görmeyelim. Kadın erkek ayrımcılığının tamamen ordadan kaldırılması için yapılması gerekenlerden biri de 'Dünya Kadınlar Günü'nün yanına bir günün de 'Dünya Erkekler Günü' ilan edilmesidir." dedi.

Dünya Erkekler Günü'nün ilan edilmesi için 8 Mart'a kadar bekleyeceklerini belirten Bulan şu bilgileri aktardı: "Bu tarihi önem taşıyan teklifimiz kabul edilmezse Şefkat-Der Erkek Sığınma Evi olarak biz bir günü 'Dünya Erkekler Günü' olarak belirleyeceğiz. Seçtiğimiz günü dünya ve Türkiye kamuoyuna 'Dünya Erkekler Günü' olarak ilan edeceğiz. İlk kutlayacağımız 'Dünya Erkekler Günü'nde kültürel, sosyal etkinliklerle başlayacağız. Paneller, konferanslar, yürüyüşler, mitingler, eylemler tertip edeceğiz. "

Şefkat-Der Genel Başkanı Hayrettin Bulan'ın yaptığı açıklama sırasında ailesi tarafından terkedilen ve 12 yıldır Erkek Sığınma Evi'nde kalan Veysel Yaşar (34) tuttuğu pankart arkasına saklanarak ağlamaya başladı. Veysel Yaşar, "Evlilik hayatımı mahvetti. Epilepsi hastası olduğum için çalışamıyorum. Allah'tan başka kimsem yok. 12 senedir buradayım, daha ne kadar kalırım bilemiyorum. Ailem terkettikten sonra 4 sene sokakta kaldım. Ailemi 18 yıldır görmüyorum. Hanım, beni rahatsızlığımdan dolayı terk etti gitti, yatağa düştüm. Evlilik, hayatımı mahvetti. Şimdi ençok Süleyman Yaşar isimli bir yeğenim var onu görmek istiyorum. Aklıma geldikçe strese giriyorum. Sokağına kadar gidiyorum ama yanına yaklaşamıyorum. " diye konuştu.

Ahmet Ağırteşe ise eşinin kendisini dövmesine dayanamadığını ve evi terkederek Erkek Sığınma Evi'ne yerleştiğini belirtiyor. Ağırteşe, "Eşim kafama tava ile vurarak beni dövüyordu. Herşeyimi terkettim buraya sığındım. Dünya Kadınlar Günü, Sevgililer Günü, Anneler Günü var ancak Erkekler Günü yok. Kadınlara verilen hakları çok görmüyoruz. Ancak mağdur olan erkeklerin de varlığını bilmelerini istiyoruz."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious