Erkekler de hemşire olabilecek

  • Giriş : 08.01.2007 / 00:00:00

Erkeklere de hemşire olabilme imkanı tanıyan kanun teklifi, yarın TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonunda görüşülecek.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Komisyon Başkanı, AK Parti Trabzon Milletvekili Cevdet Erdöl, teklifi hazırlayan AK Parti İstanbul Milletvekili Zeynep Karahan Uslu ile TBMM’deki makamında yaptığı basın açıklamasında, teklifin geçen yılın Mayıs ayından beri komisyonlarının gündeminde olduğunu söyledi.
Teklif hakkında, ilgili bakanlıklar ve kurumlardan görüş istediklerini ifade eden Erdöl, teklifi, "olgunlaşmasından" sonra gündeme aldıklarını kaydetti.
Erdöl, hem teklifi hazırlayan milletvekilinin hem de destekleyen derneğin genel başkanının kadın olduğunu vurgulayarak, "Teklifle erkeklere de hemşire olabilme imkanı getiriliyor. Böyle bir teklifi hazırladıkları ve destekledikleri için teşekkür ediyorum. Keşke bütün erkekler de kadınlara mesleklerinde bu kadar yer verebilmek için çabalasa" dedi.

"KADIN VEYA ERKEK MESLEĞİ OLMAZ"
Teklif sahibi AK Parti’li Uslu, teklifinin hemşireler açısından mevcut kanunda yer alan bir çok eksikliği gidereceğini kaydetti.
Yıllardır görüşülemeyen bir konuyu AK Parti iktidarında ele aldıklarını ve en kısa zamanda yasalaştıracaklarını ifade eden Uslu, "Yürürlükte olan yasada, kadın-erkek eşitliğine aykırı hükümler var. Hiç bir meslek, kadın veya erkek mesleği olarak tanımlanamaz. Teklifle bu ayrımı da ortadan kaldırıyoruz" dedi.
Türk Hemşireler Derneği Genel Başkanı Prof. Dr. Saadet Ülker ise mevcut kanunun hemşirelik mesleğini "zayıf kıldığını" belirtti.
Hemşirelik mesleğinin yeniden yapılandırılmaya ihtiyacı olduğunu kaydeden Ülker, "Bir çok erkek hemşire var ancak, görevleri sağlık memuru olarak geçiyor.
Bu durum düzelecek" diye konuştu.
Ülker, teklifin yasalaşmasıyla hemşirelik mesleğinin eğitim düzeyinin de yükseleceğini söyledi.

KANUN TEKLİFİ
Hemşirelik Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun teklifine göre, üniversitelerin hemşirelikle ilgili lisans eğitimi veren fakülte ve yüksekokullarından mezun olan ve diplomaları Sağlık Bakanlığınca tescil edilenler ile öğrenimlerini yurtdışında hemşirelikle ilgili devlet tarafından tanınan bir okulda tamamlayarak denklikleri onaylanan ve diplomaları bakanlıkça tescil edilenler, hemşire olabilecek.
Teklifle, hemşire olabilmek için kadın olma şartı kaldırılarak, erkeklere de hemşire olabilme imkanı getiriliyor. Kadın hemşirelerle aynı eğitimi alan erkek sağlık memurları, hemşirelik mesleğini yapabilecek.
Lisans mezunu hemşire ve hemşireliğe eşdeğer sağlık memurları, meslekleriyle ilgili lisansüstü eğitim alarak uzmanlaştıktan ve diplomaları Sağlık Bakanlığınca onaylandıktan sonra uzman hemşire olarak çalışabilecek.
Teklifin yasalaşıp yürürlüğe gireceği tarihten önce hemşirelik ve hemşireliğe eşdeğer eğitim kurumlarından mezun olanlarla halen bu okullarda okuyan öğrencilerin kazanılmış hakları ise saklı olacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious