Erkekler için şıklık haritası

Erkekler için şıklık haritası.17033
  • Giriş : 24.06.2007 / 06:30:00

Nihayet erkekler için bir şıklık kılavuzu hazırlandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Nur Onur’un yazdığı “Erkekler İçin Şıklık Haritası”nda bir erkeğin nasıl şık olabileceği, seçimlerini neye göre yapacağı, rüküşlük sınırına ne kadar yaklaşıp yaklaşmadığı, hangi küçük detayların kıyafetine ve tarzına özellik kattığını öğrenebileceksiniz.
Şıklıktan söz açılınca akla hep kadınlar gelir. Çünkü bir kadın şık olmak için her şeyi yapar. Saatlerce alışveriş, makyaj, kuaförlerde geçirilen zamanlar, manikürler, pedikürler... Giydiği kıyafetin, kullandığını aksesuarın en ince ayrıntısına kadar her şeyiyle ilgilenir. Erkek için ise şıklık daha basit bir anlam taşır. Bir pantolon ve gömlekle günü kurtarmak, özel günleri koyu renk takımlarla geçiştirmek gibi...

Artık öyle değil! Erkekler de en az kadınlar kadar kendilerine özen gösteriyor. Özen gösteriyorlar diyoruz; çünkü şıklık, içinde özeni barındıran, kişinin kendisine ve çevresine olan duyarlılıklarını kimliği ile harmanlayan bir kavram. İşte, erkek giyim markası İmza, erkeklere şıklık haritası çizelim diyerek bir proje hazırlamış. Yazar Nur Onur’un ünlü modacılarla yaptığı söyleşilerden yola çıkılarak hazırlanan “Erkekler İçin Şıklık Haritası” adlı kitapla beyler artık rahat bir nefes alacak. Bir stil danışmanına ihtiyaç duymadan kitaptaki bilgilerden yola çıkarak tarzlarını oluşturabilecek. Nur Onur, Muzaffer Çaha, Vural Gökçaylı, Barbaros Şansal, Canan Yaka, Yıldırım Mayruk ve Ahmet Eraslan’a sorular yöneltmiş ve onların verdiği cevaplar doğrultusunda haritanın ölçeğini hazırlamış. Ölçek, sizin de tahmin edeceğiniz gibi epey büyük. Giyinmenin püf noktalarından gardırop notlarına, renk seçiminden gömlek desenlerine kadar her konu var. Peki şık bir erkek nasıl olmalı? Kitaba göre bunun belli bir şablonu yok. Zaten olmaması gerekiyor. Yoksa sokaklarda aynı tipler dolaşır dururdu. En doğrusu, kişinin yaşam biçimine ve birikimine göre kendi tarzlarını oluşturmaları. Ama hangi tarzda olursa olsun, her erkeğin hatta kadınların bile uyması gereken bazı kurallar var ki, bunlar şıklığın 7 altın kuralı olarak literatüre geçmiş durumda. Nedir onlar?

Şıklığın 7 altın kuralı

* Temizlik ve bakım konularına çok dikkat etmek. Mesela her sabah sinek kaydı tıraş olmadan sokağa çıkmamak.

* Görgü kurallarına uymak ve bunu yaşamımız içinde içselleştirmek.

* Zaman, zemin, mekan üçlemesinde neyin, ne zaman, nerede, hangi durumda giyileceğine ilişkin bilgi sahibi olmak.

* Vücut tipimizi, bedenimizin olanaklarını göz önünde bulundurarak tercih yapmak.

* İçsel dünyamızın arzuları ile dış dünyanın (günlük ve çalışma hayatı) arasındaki diyalektik bütünlüğü doğru saptayarak seçimlerimize yansıtmak.

* Mevsime, hava sıcaklığına ve yaşa göre giyinmek.

* Kıyafeti hissederek taşımak.

Anlaşılacağı gibi şıklık aslında bir yaşam biçimi. Sadece akşamları değil, günün her saatinde bakımlı olabilen biri şık olarak tanımlanıyor. Şık olmak pahalı giyinmek anlamına gelmiyor. Stil sahibi olmak da klasik olmak değil. Şık olmak için gardırobunuzda çok elbise olması gerekmiyor. Şık olmak, bedeninizi tanıyıp stilinizi oluşturmaktan geçiyor.

ZAMAN - CUMAERTESİ

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious