Erkekler peynir, kadınlar soğan kokar!

Erkekler peynir, kadınlar soğan kokar!.11748
  • Giriş : 29.01.2009 / 09:39:00

Cenevre'de parfüm ve gıda endüstrisi için tat ve koku araştırmaları yapan bir şirketin yürüttüğü araştırma kadın ve erkeklerin doğal kokuları hakkında ilginç gerçekleri açığa çıkardı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Daily Telegraph'ın haberine göre, araştırmayı yürüten ekip 25 kadın ve 25 erkekten oluşan denekleri saunada ya da egzersiz bisikletinde 15 dakika terlettikten sonra koltukaltlarından ter örnekleri aldı. Örnekler incelendiğinde görüldü ki kadınlarda yüksek miktarda kokusuz sülfür içerikli bir bileşen bulundu.Bu bileşen genellikle koltukaltında bulunan bir bakteri ile birleştiği zaman soğan gibi kokan tiyol adlı bir kimyasala dönüşüyor.

Erkeklerden alınan örnekte ise, yüksek miktarda kokusuz yağlı asit bulundu.Bu asidin de koltuklaltındaki bakterilerin ürettiği enzimlerle birleştiği zaman peynire benzer bir koku ortaya çıkardığı belirtildi.Araştırmayı yürüten Christian Starkenmann "Erkekler peynir, kadınlar soğan ya da greyfurt kokarlar" dedi.

Cardiff Üniversitesi'nde koku araştırmaları yapan Prof. Tim Jacob ise "Ne yediğiniz, ne ile yıkandığınız, ne giydiğiniz hatta genleriniz bile kokunuzu etkiler" dedi.

Sabah

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*