Erkekler sinirlenince kime dönüşüyor?

Erkekler sinirlenince kime dönüşüyor? .8424
  • Giriş : 26.04.2009 / 10:11:00

Araştırmacılar, kadınların geçici lobdaki korteksinde daha fazla nöron bulunduğunu tespit etmiş.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Dişi olan tuhaf sesler çıkarıp, tek heceli cevaplar veren erkeğe göre daha gelişkindir. Beynin bu bölümü karmaşık isler ile bağdaştırılmıştır. Örneğin dil ve karar alabilme yetisi buradadır. Dişi olan ayrıca limbik korteksinde daha fazla güç kapasitesine sahiptir. Kadın üç adımda daha kolay iletişim sağlar, anlam yükler. Kadınlarda sağ ve sol beyin lobu aynı anda çalışır. Ayrıca amigdaladan (duyguların tetiklendiği bölge) gelen mesajlar, beynin sol kısmına iletilir ve çok hızlı şekilde söze dökülür. Saniyeden az zamanda gerçeklesen bu farklılık, normal bir konuşma sırasında kadınların suçlayıcı düşünceler edinip, "Beni dinlemiyorsun" şeklinde tepki vermesine neden olur.

Erkekler detayları kaçırıyor

Araştırmacılar, kadınların geçici lobdaki korteksinde daha fazla nöron bulunduğunu tespit etmiş. Standart bir kadın, sözel ilişkide erkeklerden çok daha iyi performans sergiler. Erkek bunun yanında duyguları hakkında hiç konuşmaz. Kadın her zaman daha canlı ve paylaşıma acıktır. Erkeklerin sözsüz iletişim konusunda daha yeteneksizdir. Kadınlar hareketlerden çok şey çıkarır.Baskı altında erkekler 'Rambo'ya dönüşüyor

Pennsylvania Üniversitesi'ndeki araştırmacılar tarama yöntemini kullanarak kadın ve erkeğin stresle nasıl başa çıktığını araştırdı. Sonuç: Heyecanlanmak, kadın ön korteksinde "yönelmek ve arkadaş olmak" şeklinde tepki oluştururken, erkekte "kavga et veya kaç" seklinde yorumlanıyor. Yani baskı altındayken kadınlar ellerini uzatırken, erkekler Rambo'ya dönüşüyor. Bir diğer yandan 2004'te Emory Üniversitesi araştırmacıları erkek ve kadınların cinsel etkilere nasıl farklı tepkiler verdiklerini keşfetti. Cinsel imajların erkeklerin duygularını bir anda ateşlediği gözlemlenirken (amigdaladan görüntülendiği seklinde), kadın beyninin hızına "eh" diyelim.

Erkekten doğrudan sizi dinlemesini isteyin

Psikologlara göre, eğer bir erkeğin problemi çözmek yerine seni dinlemesini istiyorsan, bunu ona belirtmen gerekir. Ona tepki verebilmesi için bir şans tam. Erkekler duygusal incelikleri kadınlar kadar çabuk anlamaz. Kadınlar kelimelere erkeklerden çok daha hızlı şekillendirir. Sonuç olarak, kadınlar iletişime daha düşkün, daha katılımcı, daha az agresif ve genel olarak empati yetenekleri erkeklerden daha iyi. İşlevi ve yapısı gereğiyle farklı olan erkek ve kadın beyni, bizim de birbirimizden nasıl farklı olduğumuzun hikâyesini anlatıyor. Bazı araştırmacılar beyindeki bu yapısal değişikliklerin davranışlar üzerine birebir oturmayabileceğini dile getiriyor. Diğerleri ise çevresel ve yetiştiriliş farklılıklarından çok, kadın ve erkek beyninin birbirine benzeyen özelliği olduğunu savunuyor. Her etken hormonlar ve hipokampusun büyüklüğü nasıl davrandığımızı etkiler.

Bilim dünyası "kadın ve erkek beyni arasında farklılıklar var ve daha o farklılıkların ne anlama geldiğini açıklayamıyoruz" diye belirtiyor. Herhangi bir sorunla karşılaştığınızda konudan uzaklaşmak, ara vermek olaya daha farklı bakmanızı sağlayabiliyor. Şimdilik bunu deneyin.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*