Erkekler tartisti, kadinlar izledi

  • Giriş : 27.11.2005 / 00:00:00

Batman Kadin Platformu ve Belediye Selis Kadin Dayanisma Merkezi'nce, 25 Kasim Kadina Yönelik Siddete Karsi Uluslararasi Dayanisma Haftasi etkinlikleri çerçevesinde düzenlenen söyleside "kadina yönelik siddet" tartisildi

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Erkeklerin tartisip kadinlarin izledigi söyleside kadinlar zaman zaman konusmacilara müdahale etti. Erkeklerin konusmalarini olumlu bulan kadinlar, samimi bulmadiklarini söyledi.

Kadina yönelik siddeti tartisan erkekler daha çok teorik söylemler üzerinde durdu. Kadina yönelik siddetin tarihçesini sunan erkekler, ilkel toplumlardan günümüze dek tarihte yasanmis birçok olaydan örnekler vererek, kadina yönelik siddetin sistemden kaynaklandigini ve sistemin dayattigi bu sorunun nasihat, vicdan, merhamet gibi kavramlarla çözümlenemeyecegini savundu.

Tarihte kadinlara anne ve es rolü verildigini belirten konusmacilar, "Kadin akli yetmez, beceremez, kadin duygusaldir" zihniyeti ile sürekli ikinci plana atildigi vurgulandi. Kadina yönelik siddetin aile içinde basladigini belirten bazi erkekler ise, birçok erkegin evde çocuk ve eslerine karsi hem polis hem savci, hem hakim hem gardiyan, yeri gelince infaz görevi bile yaptigini ileri sürdü.

Söyleside tartismalari dinleyen kadinlar ise, erkeklerin itiraflarini olumlu bir gelisme olarak bulduklarini fakat samimi bulmadiklarini ifade etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious