Erkeklerden fazlalar

  • Giriş : 13.12.2006 / 00:00:00

Bu okulda kızlar, erkek öğrencilerden üç kat fazla

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Muş'un Ağıllı Köyü İlköğretim Okulu'nda kız çocuklarının sayısı erkek öğrencilerin sayısının üç katı. Çocukların okumasına önem verilen 60 hane ve 400 nüfuslu Ağıllı Köyü'nde, erkek öğrencilerin yatılı ilköğretim bölge okullarına gönderilmesi sebebiyle köy okulunun çoğunluğu kız çocuklarından oluşuyor.
Muş'un Ağıllı Köyü İlköğretim Okulu'nda kız çocuklarının erkek öğrencilere oranla fazla olması, görenleri şaşırtıyor. Muş'un dağ köyü olan ve kış mevsiminde altı ay süre ile ulaşımı sağlanamayan Ağıllı Köyü'nde okula giden kız çocuklarının erkek öğrencilerden fazla olması sevindirici bir tablo oluşturuyor. Ağıllı Köyü Birleştirilmiş Sınıflı İlköğretim Okulu'nda öğrenim gören 53 öğrenciden 13'ü erkek, 40'ı kız. Okuldaki öğrenci dağılımının, erkek öğrencilerin il merkezinde bulunan yatılı okullara gönderilmesi nedeniyle bu şekilde olduğu bildirildi.

Öğrencilerin okumaya çok istekli olduklarını söyleyen Ağıllı Köyü İlköğretim Okulu Müdür Yetkilisi Mehmet Sıdık Dağılman, okul mevcutlarının 53 olduğunu ve çocukların okulu sevdiklerini söyledi. Kız öğrencilerin erkek öğrencilerin sayısından üç kat fazla olduğunu söyleyen Dağılman, "Okulda 40 kız, 13 de erkek öğrenci bulunmaktadır. Vatandaşlar çocuklarını okutmak için elinden geleni yapıyor," dedi.

Köylerinde 8. sınıfa kadar eğitim verilmesini istediklerini söyleyen vatandaşlar da, erkek çocuklarını yatılı okullara gönderdiklerini, kız çocuklarının da 5. sınıfa kadar köyde okuduğunu söylediler. İmkanlarının el vermemesi sebebiyle kız çocuklarını 5. sınıftan sonra okutmakta güçlük çektiklerini söyleyen Abdullah Süne isimli vatandaş, "Biz çocuklarımızı okutmayı çok istiyoruz. Ama köyümüzde sadece 5. sınıfa kadar eğitim veriliyor. Biz köyümüzde 8. sınıfa kadar eğitim verilmesini istiyoruz. Ya da bu bölgeye bir yatılı okul yapılmasını talep ediyoruz. Bu bölgenin çocukları gerçekten oldukça zekidir. Çocuklara imkan tanınması halinde kız erkek ayrımı yapmaksızın herkes çocuğunu okutacaktır," dedi.

Konu ile ilgili olarak açıklama yapan Muş Valisi İbrahim Özçimen de, "Ağıllı Köyü İlköğretim Okulu'ndaki tablo oldukça güzel. Bu çocuklarımızın yüksek makamlara gelmeleri için okumaları şarttır. Bu çocuklarımızın 5. sınıftan sonra da okutulmaları gerekir. Yatılı okullarda her türlü imkanlara sahip olacak olan çocuklarımızın aileleri tarafından okullara gönderilmesi gerekir. Kız çocuklarının erkeklerden fazla olduğu bu tablonun lise ve üniversitede de görülmesi gerekir," dedi.

Kış mevsiminde yolları 6 ay karla kaplı olması nedeniyle dünya ile irtibatları kesilen köylülerin okulda eğitim gören çocuklarının Muş'u da hiç görmedikleri, hatta kendi köylerinin dışında hiçbir yere gitmedikleri belirtildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious