Erkeklere de doğum izni geliyor

Erkeklere de doğum izni geliyor.9066
  • Giriş : 22.08.2008 / 09:10:00

Kadınların 6 aylık doğum izinlerinden babalar da faydalanacak...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Hükümetin AB için hazırladığı ulusal programda, kadına verilen 6 aylık ücretsiz izin, anne ve baba arasında paylaştırılacak. Düzenleme en geç 2008 yılı sonunda yaşama geçirilecek

AB uyum yasaları erkeklere yaradı. AB'ye uyum yasaları çerçevesinde Devlet Memurları Yasası ve İş Yasası'nı değiştirerek, erkekleri de ücretsiz doğum izni kapsamına almaya hazırlanıyor. Kadının doğum nedeniyle iş yaşamından tamamen soyutlanmasını engellemek için hazırlanacak düzenleme sayesinde sadece memur babalara tanınan 3 günlük doğum izninin kapsamı genişletilecek. Sadece memurlara değil İş Yasası'nda yapılan değişiklikle özel sektörde çalışan erkeklere de baba olmaları halinde ücretsiz izinden yararlanma hakkı tanınacak. Bu yolla çocuk doğurma ve bakım görevini sadece kadına yükleyerek kadın istihdamını azaltan yasal düzenlemelerde değişikliğe gidilecek.

Şu andaki yasal düzenlemeye göre, kadın işçilerin doğumdan önce sekiz ve doğumdan sonra sekiz hafta olmak üzere toplam onaltı haftalık doğum izni hakkı bulunuyor. Hamilelik süresince kadın işçiye periyodik kontroller için ücretli izin veriliyor. İsteği halinde kadın işçiye, 16 haftalık sürenin tamamlanmasından veya çoğul gebelik halinde 18 haftalık süreden sonra altı aya kadar ücretsiz izin hakkı da veriliyor.

BABA ADAYLARINI SEVİNDİRECEK DEĞİŞİKLİKLER

Gayrimeşru çocuklara soyadı: Türk Medeni Yasası'nda 2009 yılına kadar değişiklik yapılarak, evlilik dışında doğan çocukların, babaları ile aralarındaki soy bağlarının, tanıma veya hakim kararı ile kurulmasına ilişkin düzenlemeler yapılacak.

Yargıya arabulucu sistemi: Yargının üzerindeki yüklerin hafifletilmesi, uyuşmazlıkların en az giderle çözümlenmesi ve tarafların mahkeme ortamı dışında “onarıcı adalet” ilkesine uyun olarak çözülmesi sağlanacak. Bu çerçevede 2009'a kadar “Hukuk Uyuşmazlıklarında Arabuluculuk Kanunu” çıkarılacak.

Çocuk sanatçılara düzenleme: İş Yasası'nda bu yılın sonuna kadar değişiklik yapılarak, 18 yaşını doldurmamış çocukların sinema, tiyatro, müzik, bale, dans gibi güzel sanatlar kapsamındaki işlerle sirk, radyo, televizyon, film çekimi, reklamcılık ve modellik gibi sanatsal faaliyetlerde çalıştırılmasına yönelik olarak düzenleme yapılacak.

Hıfzıssıhha'ya yeni yapı: Refik Saydam Hıfzıssıhha Merkezi Başkanlığı; ulusal ve uluslararası gereksinimler doğrultusunda günün ihtiyaçlarını karşılamak üzere “Ulusal Halk Sağlığı Kurumu” adı altında yeniden yapılandırılacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*