Erkeklere de dul maaşı geliyor

  • Giriş : 08.12.2006 / 00:00:00

Hayatımıza önemli değişiklikler getirecek olan Sosyal Güvenlik Reformu 1 Ocak 2007'de yürürlüğe giriyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Reform, Emekli Sandığı, SSK, Bağ-Kur'luları yakından ilgilendiriyor. Cumhurbaşkanı Sezer ve CHP'nin, bazı maddelerinin iptali için Anayasa Mahkemesi'ne götürdüğü 'Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu'na ilişkin yönetmelikler de hazırlandı. 1 Ocak'ta yürürlüğe girecek yasaya ilişkin yönetmelikler şu yenilikleri getiriyor:

SİGORTASIZ EŞE EMZİRME PARASI: SSK'lılara doğum nedeniyle emzirme yardımı olarak 50 YTL, memurlara 111.85 YTL, Bağ-Kur'lulara ise hiç süt parası verilmezken, yasayla, her doğum için sigortalı kadına veya sigortalı olmayan kadının eşine altı ay süreyle emzirme yardımı ödenecek. Ücret her ay brüt asgari ücretin onda biri (53.10 YTL) olarak toplam 318.60 YTL olacak.

ERKEK ÇOCUĞA DA ÇEYİZ YARDIMI: Yeni yasayla artık SSK, Emekli Sandığı ve BağKur'lu ayrımı yapılmaksızın çeyiz yardımı yapılacak. Dul eş, yetim kız çocuk ve 25 yaşın altında çalışmayan yetim erkek çocuk çeyiz yardımı alabilecek. Çeyiz yardımı olarak dul ve yetimlerin alacağı para ise ödenen maaşın 12 katı kadar olabilecek. Öte yandan sosyal güvencesi olup ölen kadından kocasına dul maaşı bağlanacak.

25 YAŞINA KADAR YETİM: Mevcut yasaya göre erkeklerde 18 yaşında kesilen yetim aylıkları reformla 25 yaşa kadar devam edecek. Kız çocuklarında da evlenmiş olsa bile 25 yaşına maaş kadar devam edecek.

ÖLÜM AYLIĞI İÇİN 900 GÜN PRİM: Sigortalının ölümü halinde, hak sahiplerine ölüm aylığı bağlanması için 5 yıl sigorta süresi ve enaz 900 gün prim ödenmesi gerekiyor.

18 YAŞINA DEK ŞARTSIZ SAĞLIK HİZMETİ: Anne ve babasının hiç sosyal güvencesi olmayan çocuklar 18 yaşını dolduruncaya kadar sadece Nüfus cüzdanı ile her türlü sağlık hizmetinden yararlanabilecek.

YEŞİL KARTLIYA YURTDIŞI: Yeşil kartlılar da yurtdışında tedavi imkanına kavuşacak.

KADIN ESNAFA PARA: Esnaf, tüccar, vergi mükellefi, işadamı ile işkadınlarına istirahat raporu aldıklarında işgöremezlik geliri adı altında para verilecek. Doğum yapan kadınlar da 4 ay para alacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious