Erkeklerin tahtını yıkan kadınlar

  • Giriş : 14.01.2007 / 00:00:00

Erkek sporu olarak görmeye alıştığımız futbola son dönemlerde kadın eli de değdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Erkek sporu olarak görmeye alıştığımız futbola son dönemlerde kadın eli de değdi. Kadınlar sahada olmasa da ekranlarda ağırlıklarını hissettiriyorlar. Spor haberlerini sunuyor, yorum yapıyor, sporun gündemini değiştirecek köşe yazılarına imza atıyorlar. Burcu Esmersoy, Fatoş Elitaş, Befu Haşıoğlu, Ebru Kılıçoğlu, Duygu Özşentürk... Onlar, spor ekranlarında ve sayfalarındaki erkek egemenliğini yıkan cesur kadınlar.

Gazete okumaya spor sayfalarından başlayan, spor programları olduğu için kumandayı kaptırmayan erkeklere nazire yaptık. Spor sayfalarında boy gösteren, ardından spor ekranlarını işgal eden kadınlara sırada neresi var diye sormaya gittik. Memnuniyetle söyleyebiliriz ki, kadınlar futbolu da iyi biliyor.

NTV'de spor haberlerini sunan Burcu Esmersoy, bunun en çarpıcı örneği. Futbolu “Rekabetin doruklarda yaşandığı en güzel sportif gösteri” diye tanımlayan Esmersoy, spor spikerliğine ufak çapta bir kumpasa kurban giderek başlamış ama hiç pişman değil. Esmersoy, “İyi ki çıkmışım, işime aşığım” diyor. Çevresindeki herkesin Futbol hastası olduğunu vurgulayan Esmersoy, şunları söylüyor: “Bir kaç şut çekmişliğim, faul yapmışlığım var. Her hafta halı saha maçı oynamıyorum, fakat hayatım futbol, hayatım spor”

Sürprizlerle dolu

Sky Türk'te Fun Club programını sunan ve Akşam Gezetesi'ne yazan Berfu Haşıoğlu ise sporda bulduğu heyecanı şu sözleriyle anlatıyor:“Futbolda sevinç, üzüntü, stres, rahatlama, yaralanma, başarı-başarısızlık var. Yani Futbol hayatın bir tür yansıması”

Maçta, yaşadığımı farkediyorum

TV8'de spor haberlerini sunan Fatoş Elitaş'a göre de futbolun tanımı çok farklı değil. 90 dakika boyunca sevinci, hüznü, öfkeyi bir arada yaşadığını anlatan Elitaş, “Sevdiğim takımın maçını izlemek beni rahatlatıyor” diyor. Elitaş şu tespitinde ise galiba epeyce haklı: “Galatasaray-Fenerbahçe maçları olduğunda yer yerinden oynar, hangi siyasi ya da ekonomik olay bu kadar sarsıntı yaratabilir?”

Futbolun keyfini çıkarmak sadece erkeğe ait değil

Ebru Kılıçoğlu ise Sabah Gazetesi'nde spor yorumları yazıyor. Kılıçoğlu, bazı statların basın tribününde 'kadınlar tuvaleti' bulunmaması dışında herhangi bir zorluk yaşamadığını söylüyor. Futbolun erkeğe yakıştığını söyleyen Kılıçoğlu, diğer yandan da “İzlemek, keyfini çıkarmak, anlamak, aktarmak sadece erkeklere ait değil” görüşünde.

Futbol insanı büyülüyor

Lig TV'nin spor haberlerini sunan Duygu Özşentürk de futbolu adrenalin kaynağı olarak görenlerden. Özşentürk, “Maçı stadyumda izlemek, o atmosferi yaşamak insanı büyülüyor ve ister istemez akışına kapılıyorsunuz. Tüm bu heyecanı hissetmeme rağmen spor spikeri olmam ise tamamen tesadüf” diyor.

Futbola hanım eli değdiren spikerin çevresinden bir de küçük bir istirhamı var: “Spor spikeriyim diye benimle sadece spor konusunda konuşmanız gerekmiyor.”

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious