Erkeler olursa hemşire, kızlar da gider askere!

  • Giriş : 05.05.2007 / 00:00:00

Erkekler, çocuk bakıcılığı ve hostesliğin ardından şimdilerde ‘hemşire' olabilmek için gün sayıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Hemen paniğe kapılıp “Aman Allah'ım! Bu erkeklere neler oluyor?” demeyin. Meclis, 1954'ten bu yana yürürlükte olan “Hemşirelik Yasası”nda ‘kadın olma' şartını kaldırdı. Artık diploması olduğu halde görevini yapamayan çok sayıda erkek, hemşire olabilecek. Erkeklerin, kadın mesleği olarak bilinen hemşireliğe başlayacak olması, ‘kızları da askere alsınlar' esprilerine sebep oluyor! Bir zamanlar meslekler için cinsiyet ayrımı yapılır; ‘Elinin hamuruyla erkek işine karışma' ya da ‘Elinin çamuruyla kadın işine karışma' denirdi. Bu anlayış ve bu sözler çoktan tarih oldu. Günümüzde erkekler, kadın mesleği olarak anılan işleri başarıyla yapıyor. Kadınlar da erkeklerle özdeşleşen mesleklerde basamakları hızla tırmanıyor. Artık hostes, çocuk bakıcısı ya da hemşire erkeklere; taksi şoförü, polis veya postacı kadınlara sıkça rastlıyoruz.

Belki izlemişisinizdir 2005’te ülkemizde de gösterilen “Zor Baba ve Dünür” adlı Hollywood filmini. Film, baştan sona bir kahkaha tufanıydı. Bir hastanede erkek hemşire olarak görev yapan Ben Stiller, sevdiği kızla evlenmeye karar vermişti. Tabii kız da (Teri Tolo) damat adayını babasıyla tanıştırmak için evine davet etmişti. Eski CIA ajanı olan baba, müstakbel damadının hemşirelik yaptığını duyunca kıyameti koparmıştı. Bu bir film neticede. Peki niye mi anlattık bu filmi? Sıkı durun. Batı’da bile erkek hemşirelere pek de hoş gözle bakılmazken Türkiye’de yasal olarak artık erkekler hemşire olabilecek. Filmdeki komik olaylar yaşanır mı bilinmez ancak şu da bir gerçek ki artık erkekler kadın, kadınlar da erkeklere özgü işlerde rahatlıkla çalışabiliyorlar.

Bir zamanlar, “Garson, inşaat işçisi, tamirci, demirci, taksici, maden işçisi, boyacı…” denince, akla gelen ilk şey bir erkekti. Gün olup devran dönünce şartlar değişti, ‘elinin hamuruyla erkek işine karışma’ devri de bitti. Keza makyöz, çocuk bakıcısı, hostes, hemşire denince de oluşan siluet, mesleğinin gerektirdiği şekilde giyinmiş bir bayandan öteye gitmiyordu. Fakat takkelerini veren erkekler külahlarını almaya epey niyetliydi. Bunun için, yıllar önce mücadelesine başladıkları ‘hemşire olma hakkı’nı sonunda kazanabildiler. TBMM Genel Kurulu’nda, erkeklere de hemşire olma imkânı tanıyan kanun teklifi yıllarca süren uğraşlar sonunda kabul edilerek yasalaştı. Hal böyle olunca ara ara nükseden: “Bayanları da askere alacaklarmış!” esprisi aldı başını gidiyor. Kim bilebilir ileriki yıllarda hudut boylarımızı bayanların korumayacağını ya da hastane duvarlarımızı ‘sus’ işareti yapan bıyıklı erkek hemşirelerin süslemeyeceğini!

Karşı cinsle anılan mesleklerde çalışmaya başlayanlar, ilk zamanlar, ‘kamera şakası yapıyorsunuz’ muamelesi görse de, insanlar bunun gerçekliğine zamanla alışıyorlar. Pera Taksi Durağı’nın 4 yıllık bayan şoförü Nebahat Koçtemiz, taksisine binen müşterilerin, şoförlük yaptığına inanamadıklarını, arabasının köşelerinde gizli kamera aradıklarını, şaşkınlıklarını gizleyemediklerini söylüyor. Bu gibi şirinliklerin yanı sıra zorluklar da olmuyor değilmiş. Erkeklerin kendisini sıkıştırdığına, önünde aniden durduklarına değinen şoför Nebahat, durak harici serbest çalışan erkek meslektaşlarının kendisine laf atarak, “Bu işte bir sen eksiktin?” dediklerini dile getiriyor. Durum bunlardan ibaret olunca sorular uçuşmaya başlıyor: “İnsanlar neden karşı cinsle anılan mesleklere ilgi gösteriyor? Meslekler için cinsiyet ayrımı yapmak doğru mu?” Bu soruları konunun uzmanları cevapladı.

Hemşirelik için kadın olma şartı kalkıyor

TBMM Genel Kurulu’nda, erkeklere de hemşire olma imkânı tanıyan kanun teklifi kabul edilerek yasalaştı. Kanuna göre, üniversitelerin hemşirelikle ilgili lisans eğitimi veren fakülte ve yüksekokullardan mezun olan ve diplomaları Sağlık Bakanlığı’nca tescil edilenler ile öğrenimlerini yurtdışında hemşirelikle ilgili devlet tarafından tanınan bir okulda tamamlayarak denklikleri onaylanan ve diplomaları bakanlıkça tescil edilenler, hemşire olabilecek. 1954’te çıkarılan 6283 sayılı Hemşirelik Kanunu’nda: “Hemşirelik sanatını bu kanun hükümleri dâhilinde hemşire unvanını kazanmış Türk kadınlarından başka hiçbir kimse yapamaz.” ifadesi yer alıyordu.

Kadınlar gibi erkekler de hostes olabilir

Hostes Derneği (TASSA) Danışmanı Av. Ali Turan Hür: Erkekler hostesliği çok iyi beceriyorlar. Erkekler için hosteslik çok büyük bir keyif. Hosteslik genel anlamda dışarıdan göründüğü gibi bir meslek değil. Çok yoğun, çok ağır… Eskiden koca bulma vs… ile anılıyordu. Önceden güzel bayan arıyorlardı, şimdi onu da aramıyorlar. Eli yüzü bakılır olsun yeterli. Çünkü hizmetli gibi bir şey bu… Ha babam hizmet… Uçak kalkıyor hizmete başlıyorsun, uçak ininceye kadar hizmet ediyorsun. Bayan hosteslerin hamileliklerinde sorun oluyor. Hamilelikte iyi firmalar yeterince izin veriyor; ama özel hava firmaları maalesef veremiyorlar. Kadın ve erkeğin birlikte çalışabileceği güzel mesleklerden biri hosteslik...

Erkek hostesler işlerini çok iyi yapıyorlar, çok disiplinliler

THY AŞ Kabin Hizmetleri Başkanı Neşe Kocaoğlu: THY 79’dan 92’ye kadar erkek hostes almadı. Bir iki yıl önce erkekler arasında hostesliğin popülerliğinin artması, erkek hosteslerden ayrılanların çok olmasından kaynaklandı. 2 bin 576 toplam hostesimiz içinde 576 tane erkek hostesimiz var. Size bir anımı anlatayım: “Bir gün yolcunun biri gazete isteyecek, ‘Hostes hanım, hostes hanım…’ diye sesleniyor. Sonra baktı erkek geçiyor, ‘Beyefendi’ dedi, olmadı. Erkek hostes mi desin, ne desin? Yolcu şaşırdı kaldı.” Yolcular erkek hostes ve bayan hostes varsa bayanları tercih ediyor. İlk başlarda yönetim de çok tedirgindi; ama erkek hostesler için çok fazla teşekkür mektupları geldi. Erkek hostesler işlerini çok iyi yapıyorlar ve çok disiplinliler, başarılılar.

Meslekler arasında cinsiyet ayrımı yapmak doğru değil

İnsan kaynakları uzmanı Yaprak Özer: Meslekler arasında cinsiyet ayrımı yapmak doğru değil; çünkü kol gücüyle çalıştığımız dönemlerden beyin gücüyle çalıştığımız dönemlere geçtik. Ben her iki tarafın her işi yapabileceğini düşünüyorum. Kadın işidir erkek işidir, diye bakmak geçmiş dönemin, daha az eğitimli insanların ve bu çağı yakalayamayanların bakış açısı. Herkes her işi yapabilir. Önemli olan o işi kimin iyi yaptığı. Burada kadın ya da erkek olarak ayrım yapmıyor işveren. Ben işimi kime emanet edersem maksimum paydayı alırım, diye düşünüyor. İnsanlar çocuklarını farklı mesleklerde görmeyi artık yadırgamıyorlar. Teknoloji bu mesleklerin hemen hepsini değiştirdi. Kadınlar ekonomiye ne kadar çok girerse, mesleklerde birbirine yaklaşma o kadar çok olacaktır.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious