Erken emeklilik 2014 çalışması - Torba yasasında neler var? - Bedelli askerlik 2014 forum

Erken emeklilik 2014 çalışması - Torba yasasında neler var? - Bedelli askerlik 2014 forum.14161
07.04.2014 / 18:57:01

Erken emeklilik bekleyenler gözünü torba yasaya dikti. Ancak Faruk Çelik gibi devlet yetkilileri, erken emekliliğe kapıları kapatıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:


Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, dünyada fiili olarak emekliliğin 60-65 yaş olarak uygulandığını, bu nedenle Türkiye'de emeklilikte yaşa takılanlar için bir düzenlemenin gündemlerinde olmadığını belirterek, "Türkiye'de tekrar erken emeklilik diye bir şeyi konuşmamız doğru değil" dedi. Bu açıklama, erken emeklilik bekleyenlerin umutlarını yıktı.

TORBA YASADA NELER VAR?

Milyonlarca vatandaş 2014 yılı ve Ocak ayına umutlarla girdi. 10.4 milyon emekli ve 2.6 milyon memur, bu ay yapılacak maaş zammına odaklanmış durumda. Yine tüm emekliler banka promosyonu çalışmalarının sonuçlanmasını bekliyor. 2000 yılı ve sonrasında emekli olanların gündeminde ayrıca intibak zammı da var.

TORBA YASA GELİYOR

Bu ay geniş kitleleri ilgilendiren yasal düzenlemeler de gündemde. Genel Sağlık Sigortası borcu olan yaklaşık 4 milyon kişi ile Bağ-Kur borcu olan 3 milyona yakın esnafı ilgilendiren af düzenlemesinin bu ay torba yasa tasarısına konularak Meclis'e sunulması bekleniyor. Yine taşeron işçilerin haklarını iyileştirecek yasal düzenlemeye son şeklinin de bu ay verilmesi planlanıyor. Çocuk teşviği ve evleneceklere çeyiz yardımı da bu ay sonuçlanması beklenen düzenlemelerden...

İNTİBAK MASADA

Milyonlarca emekli yeni yıla intibak zammı beklentisiyle girdi. 2000 yılı ve sonrasında emekli olanlar için intibak düğümü bu ay çözülecek. Yeni intibak çalışmasının bu ay torba yasa tasarısına eklenmesi bekleniyor. 2000 yılından önce emekli olan yaklaşık 2 milyon kişiye 2013 yılının Ocak ayında verilen intibak zammı, 2000 yılı ve sonrasında emekli olanlarda umut yarattı. Emekli dernekleri konuyla ilgili çalışmalar başlatırken, emeklilerin başvurusu üzerine Kamu Başdenetçisi (ombudsman) Nihat Ömeroğlu, yaşlılık aylığına hak kazanma koşulları ve sağlanan yardımlardaki farklılıkların aynı konumdakiler arasında eşitsizliğe yol açmaması için gerekli yasal ve mevzuat çalışmalarının yapılması hususunda tavsiyede bulundu. 2000 yılından sonra emekli olanlar için intibakın akibeti bu ay belli olacak.

KİME, NE GELİYOR?

10.4 milyon emekliye zam ve enflasyon farkı 10.4 milyon emekliye promosyon 7 milyon emekliye intibak 2.6 milyon memura zam ve enflasyon farkı 4 milyon vatandaşa GSS affı ve yapılandırması 3 milyon esnafa Bağ-Kur borcu affı ve yapılandırması 1 milyon taşeronun özlük haklarında iyileştirme Çocuk teşviği Evleneceklere çeyiz desteği

MEMURA, EMEKLİYE ZAM

10.4 milyon emekli ve 2.6 milyon memur 2014 yılı zamlarına kilitlendi. Toplu sözleşmeye göre; 2014'te memurların taban aylıklarında brüt 175 lira artış olacak. Memurların ücretleri net 123 lira artacak. 1.9 milyon memur emeklisinin maaşında da net 146 lira artış gerçekleşecek. Bu ay yapılacak zamma ek olarak memur ve memur emeklilerine enflasyon farkı da verilmesi gündemde. 2013'ün ikinci 6 aylık dönemindeki enflasyon yüzde 3'ü geçerse, memur ve memur emeklileri geçen oranda artı bir zam alacak. SSK ve Bağ-Kur emeklileri ise bu ay, 2013'ün ikinci 6 aylık dönemindeki enflasyona göre zam alacak. SSK ve Bağ-Kur emekli aylıklarının 6 aylık enflasyon tahminlerine göre yüzde 2.85 oranında artırılması öngörülüyor. Ancak kesin zam oranı, ayın 3'ünde belli olacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*