Erken emeklilik fırsatı devam ediyor

Erken emeklilik fırsatı devam ediyor.17151
  • Giriş : 01.05.2008 / 23:10:00

Normal süre nisanda bitti ancak, işletmeler 608 YTL'lik cezayı ödemek şartıyla, mayısta da çalışanlarını eski yasa üzerinden sigortalı yapabilecek.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

YENİ Sosyal Güvenlik Yasası yürürlüğe girmeden sigortalı olma furyasından yararlanmak isteyenler için fırsatın yasanın yürürlüğe girdiği 30 Nisan'da bitmediği ortaya çıktı. Kendisi ya da yakınlarını sigortalı yapmak isteyenler için mayıs ayında da eski yasadan sigortalı olma imkanı var.

Ancak sigortalı başına yaklaşık 300 YTL'yi bulan sigorta priminin dışında cezayı da ödemek gerekiyor. İşletmelerin Sigorta İl Müdürlüğü'ne giderek gecikmiş olmaktan dolayı kişi başına 608 YTL'lik cezayı ödemeyi kabul ettiğini bildirmesi halinde eski yasa kapsamında bu talep kabul edilecek. İşyeri sahibinin çalışanın girişini nisanda yapmayı unuttuğunu ya da ihmal ettiğini bildirmesi yeterli olacak. 30 Nisan'da çalışanının işbaşı yaptığını bildirenlerin de ceza kapsamında olduğu kaydedildi.

ÇABA BOŞUNA DEĞİL

YENİ yasa yürürlüğe girmeden önce sigortalı olmanın getirisi, aileleri yakınlarını sigortalı yapmak konusunda büyük çaba harcamaya itti. Gerekirse ceza da ödeyerek sigortalı olmak için çok neden var. Reformdan önce işe girenler için aylık bağlama oranı 10 puan fazla olacak. Çalışırken maaşın yüzde 50'si yerine yerine yüzde 60'ı oranında emekli aylığı bağlanacak. Reformdan önce işe gerenler 7.200 yerine 7.000 gün prim ödeyerek emekli olabilecekler. Kadınlar 65 yaş yerine 58, erkekler ise 65 yerine 60 yaşını doldurduğunda emekli olabilecek. Ayrıca reformdan önce sigortalı olanlar ileride emekli olduklarında destek primi ödeyerek çalışma hakkına sahip olacak.

1 MİLYONU BULABİLİR

TBMM'DE kabul edilen yasa yürürlüğe girmeden 30 Nisan'dan önce sigorta giriş bildirgesi vererek çocuklarının en az 5 yıl daha erken emekli olmasını isteyen aileler, ceza ödemeyi de göze alarak dün de bulundukları yerin Sigorta İl Müdürlüğü'ne koştular. Öte yandan sadece nisandaki yeni sigortalı sayısının, son iki gündeki büyük yoğunluğun hesaba katılması ve iadeli taahhütlü olarak postayla başvuranların da 15 gün içerisinde sigorta müdürlüklerine ulaşacak olması dikkate alındığında 1 milyonu bulabileceği belirtiliyor. Bu rakam 2007'nin yaklaşık 4 katı olacak.

Çalışan başına emekli sayısında hızlı düzelme var

SİGORTALI olma yarışı, çalışan-emekli dengesini değiştirecek boyuta ulaştı. 1946'dan 2005'e kadar 59 yıl boyunca kayıtdışılığın yüksek olması nedeniyle sadece 6.9 milyon aktif çalışan sigortalı bulunuyordu. 'Yeni yasa çıkıyor' beklentisinin etkisinde geçen 2005 ve sonrasındaki 3 yılda aktif sigortalı sayısı 9.5 milyona ulaştı. Son iki gündeki büyük yığılmanın etkisiyle bu rakamın yükselmesi bekleniyor. Ancak 9.5 milyon sigortalı esas alınsa bile yeni girişler aktif çalışır halde tutulduğu takdirde aktüeryal hesaba göre 4.4 milyon SSK'lı emekli üzerinden 2.06 çalışan bir emekliye bakar duruma gelecek. Nisan sonu verilerinin de eklenmesiyle bu oranın 2.2'ye çıkacağına kesin gözüyle bakılıyor. Oysa yıllar boyunca bu rakam 1.9 seviyesinde kalmıştı. Sosyal güvenlik uzmanları şimdi önemli bir döneme girildiğini, Türkiye'nin hayal bile edemediği 9.5 milyon sigortalıyı aktif olarak sistemde tutabilmek için teşvikler verilmesi gerektiğini vurguluyor.

Fiilen çalışmayanın işlemi iptal edilecek

SOSYAL Güvenlik Kurumu Balıkesir İl Müdürü İsmail Sevinç, bazı ailelerin küçük çocuklarını reklam ajanslarında çalışıyor gibi göstererek sigortalı yaptırdıklarını hatırlatarak, 'Fiilen çalışmadıkları tespit edilen çocukların işlemleri iptal edilecek, ailelerine cezai işlem uygulanacak' dedi. Fiili çalışmaya dayanmayan beyanların geçerli sayılmayacağını ve çalışmadığı halde sadece yasadan önce sigorta girişi yaptırılan çocuklar için ailesi ve işverenine ceza kesilebileceğini kaydeden Sevinç, ilköğretim çağının altında olan çocukların bile sigortalı yaptırılmasını uygun bulmadıklarını kaydetti. Sigorta furyasını eleştiren İsmail Sevinç 'Yapılanları onaylamak mümkün değil. 3-5 yaşındaki çocukları sigortalı gösterme girişimini kanuna karşı bir hile yolu olarak görüyoruz. Benim de küçük kızım var. Böyle bir durumu tasvip etmediğim için sigortalı yaptırmadım' diye konuştu.

Doktora muayenehane açma sınırı getiriliyor

REFORM kapsamında Sağlık Bakanlığı'nca hazırlanan sağlık personelinin tam gün çalışmasına ilişkin esasları düzenleyen yasa taslağında yabancı uyruklu hekimlerin çalışabilmesine de olanak sağlanması öngörülüyor. Taslağın yasalaşması halinde, Türkiye sınırları dahilinde hasta tedavi edebilmek için gerekli olan 'Türk bulunmak' şartı kaldırılıyor. Doktorlar birden fazla yerde muayenehane açamayacak. Hekimlere çalışacakları yeri seçmeleri için 3 seçenek sunulacak. Kamu kurum ve kuruluşları ve Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ile sözleşmeli özel sağlık kurum ve kuruluşlarında görevli hekimler muayenehane açamayacak. SGK ile sözleşmesi olmayan özel sağlık kurum ve kuruluşlarında çalışan hekimler ise muayenehane açabilecek.

STARGAZETE

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious