Erken emeklilik için çalışmalar ne durumda? - Erken emeklilik haberleri

Erken emeklilik için çalışmalar ne durumda? - Erken emeklilik haberleri.10216
18.06.2013 / 14:32:58

Erken emeklilik hakkında çalışmalar devam ediyor mu? Erken emeklilik söz konusu olacak mı? İşte detaylar...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:


Erken emeklilik konusunda Dünya Bankası'ndan önemli bir uyarı geldi. Erken emeklilik ile ilgili ciddi çekinceleri olduğunu belirten Dünya Bankası verimli istihdamı artırma önerilerinde bulundu. Erken emeklilik konusunda Türkiye'ye kritik uyarı! Dünya Bankası ve Bakanlık erken emeklilik için Türkiye'yi uyardı.

2013 erken emeklilik ne zaman sorularına sefer Mustafa Çağlayan açıklama getirdi. Sosyal Güvenlik konusunda uzman olan Çağlayan emeklilik haberini bekleyenlere bir sene erteleme yapın dedi.

2013 erken emeklilik konusu Mustafa Çağlayan'a göre belki iki seçimin olacağı 2014 yılında gelişme olabilir dedi. Ancak şu an hiçbir gelişme beklemediğini de belirtti.

2013 erkek emeklilik olacak mı soruları ise şu şekilde açıklandı. Çağlayan'a göre başbakan yardımcısı ve maliye bakanı böyle bir şeyin olmasına ihtimal vermiyor. Çünkü devletin 5 milyon emekliyi kaldıracağını düşünmüyorlar. Ancak Faruk Çelik'in güvenlik bakanı olarak verdiği emir nedeni ile 2014 yılında olma ihtimali bulunmakta. Bunun sebebi ise olacak iki seçime bağlanmaktadır. Çağlayan'ın konu hakkında var olan açıklamaları ise kısa süre içerisinde sizlere aktarılmaya devam edecektir.

"Yanımıza emekli olmuş bir amca geliyor ve bize soruyor: Bizim gün sayımız aynı olmasına rağmen o benden neden fazla maaş alıyor? Burada esas olan gün sayısı değildir. Gerçek sıkıntı işverenlerin çalışan personelin primini gerçek maaş üzerinden değil de asgari ücret üzerinden ödemesidir. Sizin piriminiz ne kadar yüksek ödenirse o ölçüde yüksek emekli maaşı alırsınız. Zaten Türkiye'de çalışanların yüzde 60'ının primleri asgari ücret olarak gösteriliyor. Böylelikle hem devlet kaybediyor hem de çalışan emekli olduğunda gerçek hakkını alamamış oluyor."

Bu arada Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik bir açıklama yaparak erken emeklilik isteyenlerin umutları yeniledi.

Erken emeklilik açıklamaları konusunda bu şekilde bir yenisi daha eklenmiş oldu. Bakan tarafından yapılan açıklamaya göre 5 Milyon bekleyen emekli adayı için farklı çalışmaların sürdüğü söylenmekte. Buna formül olarak ise maaşları ayar vererek yeni emeklilerin olmasını sağlayabiliriz demesi tepki mi görecek yoksa ilgi mi görecek bilinmemektedir.

2013 erken emeklilik konusunda yer alan haberlere farklı bakanların farklı açıklama olmasına sebep olarak ise Bakan Çelik bu sadece bizim Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığını Kurulu'nu ilgilendiren bir durum olduğundan kararlar bizim tarafından verilmektedir diye vurgulama yaptı.

Bakan Çelik, "Bir emekliye 900 lira vereceksek bunun yerine 600 veya 700 lira vererekmi dengeler bozulmayabilir bunun üzerine çalışma yaptırıyoruz" ifadelerini kullandı. 1999yılında bir gecede çıkan kanun ile oyunun ortasında kuralın değiştiğinin altını çizen Bakan Çelik, 500 bin kişinin prim gününü doldurduğunu 6 ay, 1 yıl, 5 yıl 8 yıl gibi sürelerle emekliliğini bekleyenler bulunduğunu kaydetti. 2000 yılından önce sisteme giren 5 milyon kişi bulunduğunudile getiren Bakan Çelik şunları söyledi: "Emekli sayısı 10 milyon. 'Beni emekli et' diyen 500 bin ama potansiyel 5 milyon. Mevcut emeklinin maliyeti 120 milyar. Yaklaşık 5 milyon kişi 60 milyar yük getiriyor. Ayak üstü karar verilecek bir konu değil."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*