Torba yasası maddeleri 2014 - Torba yasa bu yıl çıkıyor - bağkur vergi affı varmı?

Torba yasası maddeleri 2014 - Torba yasa bu yıl çıkıyor - bağkur vergi affı varmı?.27807
14.01.2014 / 20:29:45

Erken emeklilik son durum nedir? Torba yasasının ne zaman çıkması bekleniyor. Sgk sorgulaması nereden?

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:


haberaktuel.com, torba yasanın getirdiklerini sizlerle paylaşıyor! Ayrıca sgk.gov.tr adresinden SGK sorgulaması da yapabilirsiniz.

Erken emeklilik konusunda ise 2014 yılında herhangi bir açıklama yapılmadı. 2013'te yapılan açıklamalarda "erken emeklilik çıkartılmayacağı" söylenmişti. Fakat Torba Yasa ile bu da gerçekleşebilir.

Torba yasa ile bağkur affı getirileceği söyleniyor. Vatandaş, merakla bekliyor...

Torba Yasa ile evde bakım yapanların, SGK'ya her ay asgari ücret üzerinden prim ödenerek emekli olmaları sağlanacak.

2014 uygulanmaya başlayan bakım evi hizmetini köşesine taşıyan Habertürk yazarı Ali Tezel merak edilenleri yazdı. İşte o yazı: Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, evde bakıma muhtaç yakını olup da evinde bu malul kişilere bakanlara evde bakım parası adı altında her ay net asgari ücret düzeyi kadar para vermektedir. Bunların sayısı ise yaklaşık 400 bin. Ödemenin amacı da ‘madem ki evinde birisine bakmak zorundasın ve bu sebeple işe gidip gelir elde edemiyorsun bu geliri size devlet olarak veriyorum’dur. İşte Torba Yasa ile evde bakım yapanlar adına SGK’ya her ay asgari ücret üzerinden prim ödenerek emekli olmaları da temin edilecek. Ancak, sosyal güvenlik primini kendileri mi ödeyecekler yoksa devlet mi ödeyecek daha belli değil. Zira, evde bakım parası alabilmek için ailenin muhtaç olması (kişi başı gelirlerinin asgari ücretin üçte birinden az olması) gerekiyor. Zaten geliri olmayan evde bakana bir de prim yükü getirilmemeli. Evde bakım sigortası isteğe bağlı (Bağ-Kur) sigortası gibi olabileceği gibi 5510 sayılı Kanun’un ek-5 veya ek-6. maddeleri gereğince de olabilir. Ayrıca, gelir vergisinden muaf (evde oya-dantel yapan) kadınlar için isteğe bağlı sigorta olabilir. İsteğe bağlı sigorta olursa ödenecek prim asgari ücretin yüzde 32’si kadar olacaktır ki bu rakam, 1071 liralık asgari ücretin yüzde 32’si olan 342.72 liradır. Gelir vergisinden muaf üretim yapan kadınlara has isteğe bağlı sigorta olursa, 21 günlük ücreti varmış gibi 749.70 X 0.32= 239.90 lira. -Ek-5 sigortası gibi olursa, 749.70 X % 34.5 = 258.64 lira -Ek-6 sigortası olursa da 749.70 X % 32.5 = 243.65 lira.
ÖRNEK 1: ERKEK
1-Bugüne kadar hiç sosyal güvencesi olmayan bir erkek, evde bakım sigortası olursa, en az 5400 gün (15 tam yıl) prim ödemek şartıyla, 5400 günü;
- 31.12.2035 tarihine kadar tamamlarsa 63.
- 1/1/2036 ilâ 31/12/2037 tarihleri arasında 5400 günü tamamlarsa 64,
- 1/1/2038 gününden sonra 5400 günü tamamlarsa 65 yaşında emekli olur. Ayda da ödediği prim kadar 250 ile 300 lira arasında emekli aylığı alır.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’ndaki Torba Yasa’ya eklenen bir madde ile ön ödemeli hatlardaki (kontörlü) mobil internete vergi indirimi geliyor. Düzenlemeyle GSM aboneleri, hatlarına yükledikleri TL’leri mobil internet hizmetinde kullanmaları durumunda bu kullanımları için yüzde 25 yerine yüzde 5 Özel İletişim Vergisi ödeyecekler. Ayrıca indirimli orandaki ÖTV’nin tüketiciye yansımasını teminen yüksek oran ile düşük oran arasındaki farkın tüketiciye ödenmesi kaydıyla ÖİV mükelleflerine iade edilmesi konusunda Maliye Bakanlığı’na yetki verildi. Vergi indiriminin yasanın çıkmasının ardından GSM şirketlerinin yapacağı yeni kampanyalarda hayata geçmesi bekleniyor.

50 yeni madde eklendi

Torba Yasa’ya GSM düzenlemesinin yanında 50’ye yakın yeni madde eklendi. Tasarıyla Ar-Ge’ye ve yüksek katma değerli ürünlerin vergisel anlamda desteklenmesi amacıyla yeni düzenlemeler yapıldı. Buna göre, Türkiye’de gerçekleştirilen araştırma, geliştirme ve yenilik faaliyetleri ile yazılım faaliyetleri neticesinde ortaya çıkan buluşların; kiralanması sonucunda elde edilen  kazanç ve iratlar, devri veya satışı neticesinde elde edilen kazançlar, Türkiye’de seri üretime tabii tutularak pazarlanmaları halinde elde edilen kazançlar, Türkiye’de gerçekleştirilen üretim sürecinde kullanılması sonucu üretilen  ürünlerin satışından elde edilen kazançların patentli veya faydalı model belgeli buluşa atfedilen  kısmının yüzde 50’si kurumlar vergisinden istisna olacak. Bu oranı sıfıra kadar indirmeye ve yüzde 100’e kadar artırmaya Bakanlar Kurulu yetkili olacak. Bu istisna, buluşa yönelik hakların ihlal edilmesi neticesinde elde edilen gelirler ile buluş nedeniyle alınan sigorta veya diğer tazminatlar için de uygulanacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*